Тиквите са най-предпочитани за отглеждане от производителите, които получават подпомагане от земеделското министерство.
От схемите за подкрепа ще отпаднат производства, при които има драстичен ръст на заявените площи за подпомагане. Така например при тиквите само за година има ръст от 504% на заявените площи. При орехите пък ръстът е 169 на сто.
Според Съюза на овощарите огромният интерес към тези култури се дължи на това, че те не са трудни за отглеждане и не изискват огромни инвестиции - а и осигуряваха субсидии.
От догодина за първи път евросубсидии ще започнат да получават фермерите от малките планински стопанства. Това са тези, които отглеждат овце, кози и крави.
Димитър Калфов отглежда овце над Чепеларе при надморска височина над 750 метра. Досега не е бил подпомаган, но се надява от догодина да получава пари за отглежданите животни.
„Най-много средства са ми необходими за зимното изхранване, защото тук сме планински район и зимата продължава около 4 месеца, когато това животно не излиза от обора, изцяло е на ясла”, посочва той.
Сред производителите на тикви, които вече няма да разчитат на субсидии, е и Екрем Исмаил в село Искра. Според него изкупната цена на продукцията е ниска и ако няма субсидии, не е сигурен, че ще продължи да се занимава с това производство.
„Накрая като теглим чертата - няма да ни остане нищо. Смятам, че си губи смисъла”, отбелязва той.
От земеделското министерство отчитат, че за година заявените площи за подпомагане от зеленчукопроизводители са се удвоили, а площите с плодове са се увеличили с 50 на сто.
Ще има ли това положителен ефект върху потребителската кошница?
„Със сигурност няма как да има пряко влияние върху цената на потребителя, това трябва да е ясно, цената на потребителя се определя от много други фактори”, изтъкна земеделският министър Десислава Танева.
Годишно различните производители у нас ще бъдат подпомогнати с 232 милиона лева по различни схеми, уточниха от земеделското министерство.