Тройката претенденти за патриаршеския стол е избрана. Това съобщи малко преди 15 ч днес Пловдивският митрополит Николай. Той обаче не пожела да назове имената на кандидатите.
По предложение на дядо Йосиф духовниците са се съгласили минимумът да е толкова. "Членовете на Светия синод са доволни от избора и не е имало изразени недоволства", заяви митрополит Йосиф.
На 24 февруари ще се състои патриаршеският избирателен събор, на който 142 делегати трябва да изберат новия български патриарх.
"Дълг на вярващия народ, при избирането на патриарх, е да потвърди или откаже достойнството му, а Галактион не е достоен за такъв", категоричен беше професорът. Старозагорският митрополит е бил агент на Държавна сигурност и беше един от отцепниците, които през 1991 г. поискаха свалянето на патриарх Максим.
Янакиев допълни, че би се радвал ако митрополит Гавриил и митрополит Неофит влязат в тройката. Първият няма зависмост към службите на Държавна сигурност и е много добър духовник. За русенскя митрополит Неофит може да се каже почти същото, макар и той да има агентурно минало. "Знам му досието, той има само предложние за вербовка и няколко материала срещу него. Вероятно не е съдействал на структурите. Страх ме е, че не може да сме сигурни че тези достойни хора няма да влязат в тройката", коментира богословът.
Кои са избраните?
Галактион беше първият митрополит, въвел архонството в църквата. В началото на 2007 г. той удостои в Рим с титлата "архонт" Слави Бинев, който малко след това стана евродепутат. Това предизвика скандал в Църквата.
Галактион е вербуван от ДС е през 1981 г. и е приел псевдонима "Мишо". Като агент е работил по задачи поставени на Шесто, Трето и Първо управление.
Той е един от разколниците в църквата, които през 1991 г. искат патриарх Максим да бъде свален. През 1995 г. се връща и е приет в лоното в църквата.
Митрополит Неофит, който е роден като Симеон Николов Димитров, е Русенски митрополит от 2004 г.
Роден е в София на 15 октомври 1945 г. Образованието си получава в София и Москва. През 1975 г. е постриган за монах в Троянски манастир. Лично патриарх Максим го ръкополога за йеромонах през 1976 г.
Бил е ректор на Духовната академия, а след това и декан на Богословския факултет при Софийския университет, главен секретар на Светия синод, от 1994 г. е Доростолски и Червенски митрополит, а след разделянето на епархията става Русенски митрополит.
Ловчанският митрополит Гавриил е роден е на 16 юли 1950 г. в град София с кръщелно име Цветан Методиев Динев. Живее с родителите си в Чехословакия (1953-1966). Завръща се в България и завършва ВИАС.
С православната вяра и църковните дела го запознава неговият изповедник. Премества се да живее в Клисурския манастир „Света Петка“ край Банкя. На 27 декември 1979 г. е подстриган в монашество с името Гавриил. Йеродякон от 1980 г. Йеромонах и игумен на манастира „Света Петка“. Завършва задочно Софийската духовна семинария.
От септември 1986 г. е предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия.
След завръщането си в България е протосингел на Софийска митрополия (1991-1998) и игумен на клисурския манастир „Света Петка“. През 2001 г. е избран и канонически утвърден за Ловчански митрополит.