На 1 юни едни много специални деца празнуват двоен празник. В Опицвет бе открита спортна площадка, която е част от Възстановителния център за деца с онкохематологични заболявания.

Проектът за създаване на първия в страната възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания стартира преди четири години. Днес вече са готови спортната площадка и градините, но има още много да се работи по създаването на самия център, а и за събирането на средства за него.

В България, средно на година между 100 и 150 деца се разболяват от онкохематологични заболявания. Освен от адекватно лечение в болница те имат нужда и от психологическа подкрепа. В момента едно от малкото места, където за няколко часа на ден малчуганите могат да забравят болестта си, е Дневният център в София, създаден от сдружение „Деца с онкохематологични заболявания".

Това е любимо място за 5-годишния Сашко, който едва откъсва поглед от футболната битка, която ръководи в най-хубавата за него игра. Момчето мечтае да се запознае с Лионел Меси, да стане футболист в Барселона, но обещава, че ще играе и за България.

От година момчето не ходи на детска градина, заради дългото лечение. Майка му прави всичко възможно Сашко да се чувства като другите деца. „Повечето дечица, след като родители им разберат за тази диагноза, лечението им е много дълго и някои спират просто да ходят на детска градина, на училище, спират да се занимават с допълнителни такива забавления и това също е много важно според мен”, разказа Галя Димитрова.

Основната цел на възстановителния център ще бъде да помогне на децата и семействата да преодолеят емоционалните последствия от болестта. Вече много психолози, арт-терапевти и учители са изявили желание да помагат.

„Такава рехабилитация не се извършва в България, има доста проблеми с лечението на децата, доста отдавна е този проблем с липсващи лекарства, лекарства, които не се внасят в България, лекарства, които не се покриват от Здравната каса и се налага родителите сами да си ги осигуряват, така че ние ще бъдем доволни, ако този проблем бъде решен, за рехабилитацията този център ще се погрижи”, коментира председателят на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания" Маргарита Борисова.

За създаването на центъра са нужни над 4 млн. лв., а финансова помощ от държавата няма. Планирано е центърът да включва седем къщички, където да бъдат настанявани децата заедно с родителите си, зали за занимания, а освен спортната площадка ще има басейн и градина.