Своеобразната класификация на протестиращите на „спонтанни и мотивирани” в доклада на вътрешния министър Цветлин Йовчев, представен пред Консултативния съвет за национална сигурност, предизвика бурни реакции сред гражданите, които участват в антиправителствените протести вече повее от 161 дни.
„Аз съм мотивиран от убежденията си човек, който е излязъл на улицата”, обясни Антоанета Цонева, която е сред редовните участници в демонстрациите от серията #ДАНСwithme. „Искам да попитам г-н Йовчев мотивирани ли са контрапротестиращите, мотивиран ли е г-н Бареков?” попита задочно Цонева.
Тя изрази притеснението си от „качеството на този документ, на базата на който трябва да се вземат решения от КСНС”. „Стилистиката му прилича на „Опорните точки”, а това са тоталитарни практики, използвани само от режими, които се опитват да смажат гражданското недоволство”, категорична е Антоанета Цонева.
Според нея друг притеснителен момент е, че протестите представляват риск за националната сигурност и спрямо тях трябва да се извършва превенция.
„Омразата в обществото беше провокирана от безпрецедентната кампания срещу протестиращите – това отвори пропаст, която се изпълва с националисти, които зоват за обединена и чиста нация.
Заплаха е липсата на позиция от политическите партии, уклончивото отношение на МВР към гражданските отряди, разделението по цвят на кожата и политически убеждения”, обясни Цонева.
Тя подчерта, че за 161 дни на протеста не е имало никакъв призив за насилие, не е имало и един счупен прозорец. „Провокатори бяха инфилтрирани многократно в протеста, но протестиращите ги изолираха”, припомни Цонева.
Липса на комуникация
Антоанета Цонева разкритикува управляващите, че досега не са направили никакъв опит за комуникация с критиците си, а в доклада на Цветлин Йовчев присъства констатацията, че „при тази ситуация не може да се осъществи ефективна комуникация между институции и протестиращи”.
„Управляващите досега не са седнали на една маса с критиците си – нито веднъж за пет месеца, нито един член на правителството или на управляващото мнозинство. Те предпочитат да използват живи щитове от хора, с тяхната материална нищета и зависимост, за да могат да влизат в Народното събрание, къпейки се в тяхната любов”, коментира Цонева.
Тя припомни поканата от страна на четирима граждани за отворен обществен дебат между протестиращи и премиера Пламен Орешарски на неутрална територия. Министър-председателят обаче отговори с покана за среща в Министерски съвет и разговорът така и не се състоя.
„Ранобудните получиха покана за разговор, те го поканиха в Университета с идеята дискусията да бъде излъчена онлайн, той отказа”, допълни Цонева.
„Вместо да пишат доклади, в които няма комуникация, призовавам ги да се престрашат да седнат на една маса с критиците си. Срещите в Министерски съвет не са срещите, които търсят протестиращите”, подчерта Антоанета Цонева.
„Те изпращат срещу нас т. нар. контрапротестиращи, а ние не го възприемаме по този начин. Ние нямаме спор с т. нар. контрапротестиращи. Имаме гневно несъгласие с политиката на властта”, обясни тя. „Не може да няма дискусия, защото протестиращите нямали лидери. В същото време се тиражира мнението, че никой няма право да говори, защото е „соросоид” или „нает от задкулисието”, критикува още Цонева.
„Излиза, че колкото и да си млад, колкото и надежда да имаш и желание да се образоваш, пропагандната машина излиза и те смазва”, констатира тя.
Никой от нас няма маска, всеки от нас е с лицето си, не крием мотивите си, за да бъдем денонощно обвинявани, че сме метежници – метежниците не се появяват с лицата си”, заяви накрая Антоанета Цонева с препратка към думите на лидерите на управляващата коалиция – Сергей Станишев и Лютви Местан.