Кметът на с.Странско, неуморният багерист от Берковица и музикантите от Open Source Trio имат поне две общи неща – поредните наводнения у нас, както и увереността, че не са герои, макар да са спасили много човешки животи.
В „Тази събота” те разказаха своите истории.
Най-ценната грешка
Кметът на Странско Фильо Стоев разказа, че планирал да отиде на лов, но предната вечер погрешка настроил алармата на телефона си за час по-рано. „Гледам си телефона, оказва се, че съм се объркал и е 5 и нещо”, разказа той.
Видял, че вали силен дъжд и улицата пред къщата е наводнена. Преоблякъл се и отишъл с джипа си до близкия язовир. При вида на преливащата през стената вода, веднага се обадил на EVN, „Бедствия и аварии”, полицията и пожарната. Междувременно и арендаторът на водоема се свързал с него, за да каже, че ситуацията е критично.
Решил, че ще загуби твърде много време, ако бие камбани или активира сирена и започнал да обикаля селото: „Трудно е сутринта да вдигаш възрастни хора, но лека-полека, къща по къща, успях да предупредя всички хора”.
Предупредил съселяните си да се евакуират възможно най-бързо, три момчета и дошлите междувременно пожарникари помогнали за извеждането на най-старите и болни хора. Междувременно водата на места достигнала 2 метра.
„Всеки човек би постъпил така, както аз постъпих. Човек не може да остави другите да бедстват. Не че съм кмет, като човек го казвам”, каза Стоев.
По думите му в Странско хората вече са поуспокоени, дошли са доброволци, кметът на общината също е реагирал адекватно. Така къщите вече са изчистени, а улиците – дезинфекцирани.
„Ако някъде нещо стане, имам мой си превоз – микробус, качвам хора и отивам да помагам”, заяви Стоев.
Герои са били на фронта
Жителите на Берковица искат „човекът с багера” Крум Николов да бъде обявен за почетен гражданин на преживелия наводнение град. Той все още не се е прибирал в собствения си дом – по 12-13 часа на ден укрепва брегове, прави диги и коригира реки.
На въпрос как е решил да се захване собственоръчно с възстановяването на Берковица, той отговори, че „не го ли направиш навреме, няма смисъл да го правиш”.
По думите му няма начин да се откажеш „като гледаш как хората не могат да си изнесат покъщнината, не са се къпали по 6-7 дена, не са се прали”.
В момента на Николов помага и синът му, общо три машини работят.
„Герои са били на фронта, които са умирали, ситуацията тук е сложна, но чак толкова...”, категоричен беше мъжът.
Когато пожарникарите не помагат
При наводнението на пътя Созопол – Бургас загинаха двама души. Много други обаче бяха спасени с помощта на млади доброволци. Трима от тях са музикантите от Open Source Trio, които се прибирали от участие. Те спрели на място, където имало изоставена кола в насрещното платно.
На пътя водата била до коляното, извън него – до гърдите. Нямали въже и затова се вързали с удължител за мантинелата. Чули вик от кола, която била малко по-настрани от течението, успели заедно с други младежи да изведат шофьора й, който бил на дърво.
„Стигнахме до мястото, имаше много големи потоци вода, бяхме много спокойни, в един момент Момчил (Атанасов – б.р.) каза „Тук има кола”, тогава чухме викове, няма време за емоции”, разказа Рей Янга.
Дошли и пожарникари, но според него не действали адекватно.
Музикантът поискал да му дадат въже, за да влезе навътре в гората, където се чували викове, получил отговор: „Без нареждане нищо не можем да направим. Не ги виждаме”. Българинът и двамата чужденци се вързали с кабела и влезли в гората, но придвижването им било твърде бавно.
Атанасов допълни, че може би 3 часа са били във водата, вадели хора и никога не им хрумнало да си тръгнат.
„Дойдох в България да свиря, да изнасям концерти. Такава ситуация променя живота ти, защото го рискуваш, за да спася други хора. Имаше езикова бариера, но работехме заедно, разбирайки се със знаци. Това беше прекрасно”, каза Янга.
„Питаха ни дали се чувстваме като герои, има огромен медиен интерес. Просто сме щастливи, че успяхме да помогнем, не се чувстваме като нещо специално”, каза и третият музикант, Юри Шеве.