България очевидно е сред най-богатите държави. Няма съмнение. След като една мярка за неотклонение в български съд може да продължи 11 часа, и то в неделя, какво друго да си помисли един съдебен репортер?
Гледането на мярката започна малко след 17 часа в Съдебната палата. Оковани с белезници, в залата влязоха изпълнителният директор на КТБ Орлин Русев и главната касиерка Маргарита Петрова. След тях на синджира бяха счетоводителките Борислава Кючкува и Мария Димова.
Лицата им не изразяваха нищо – съвсем нормално след три дни безсъние и неразбиране защо точно тях обвиняват за липсата на едни 206 милиона лева. Според първата версия, парите са били изнесени от главната каса в чували от касиерката Маргарита Петрова. Според втората - на части, за две години и половина. Чисто и просто по 343 хиляди на ден в дамската й чанта.
Но да направим сметка за едни други пари – онези, които всички ще трябва да платим за провеждането на 11-часовия съдебен маратон снощи. Простата аритметика показва, че парите са доста.
Жива охрана. На всеки един от четиримата арестувани имаше по двама служители от съдебната охрана, плюс един на входа, плюс шефа на екипа. Конвой като за отбрани богаташи. Охранителите прекараха почти 20 часа на работа на вода и както сами споделиха: "Нещо, останало от вчера".
Прокурори. Платихме работата не на един, а на двама прокурори. Те излязоха извън нерви като обясниха, че прокуратурата никога не е твърдяла, че 206 милиона лева са изнесени от КТБ в чували.
Съдия. Все пак добре, че поне съдът не извика втори съдия по мерките в почивен ден. Защото щяхме да плащаме на двама. Той изчете 8 тома показания и материали, изслуша всяка реплика на страните, пък после трябваше да пише разумно и аргументирано решение в 2 часа след полунощ.
Да не забравим секретарката и разпоредителката. Едната пише на компютър всяка дума на страните в процеса. И няма право да сгреши нито една дума в протокола. Другата също трябва да е в час нон стоп.
Така трите задържани жени останаха под арест, а на свобода срещу 10 000 лева излезе само изпълнителният директор Орлин Русев. Но техните семействата, а и журналистите, прекараха нощта по пейките в съда, очаквайки справедливост.
И ако след време прокуратурата не успее да докаже вината на арестуваните служителки и те осъдят държавата в Страсбург, сметката ще стане доста по-дебела. Като на истинска богаташка държава, която все няма пари за болните си деца. И непрекъснато бърка 206 милиона с три милиарда и половина.