„Хората вкараха всички политици в едно сито и ще го разтръскват, докато не падне всичката гадост и не остане нещо читаво.” Това мнение изрази пред bTV режисьорът Нидал Алгафари.
Той призна, че със Сергей Станишев били добри познати, но чрез лидера си БСП не е спечелила нито едни национални избори. По думите на Алгафари Станишев направил дребни реформи, които са „гнусотии”. „Той вкара хора, които реабилитира от дясното и ги сложи водачи”, коментира Алгафари, визирайки Петър Курумбашев, Петър Стоянович, Мартин Захариев.
Според бившия член на младежката организация на БСП Илия Марков в сегашния си вид партията няма нищо общо с една европейска социалдемократическа партия. „Много ясно се видя това по последните събития. Няма такава партия, която може да оправдае коалиция с неофашистка партия, за да е във властта”, категоричен беше Марков.
„Ако Станишев беше направил правителство на малцинството, нямаше нуждата да поема гнусната ръка от Волен Сидеров и щеше да бъде разбран”, добави Нидал Алгафари.
Според журналиста Найо Тицин пък от ГЕРБ също проявявали безотговорност. „Тези 1 млн. гласували за тях, с които се хвалят, ги искат в парламента, за да бъдат контра на безобразията, които се случват”, обясни той.
„На десните трябва да им се вмени целта да вкарат не 20 депутати, а да имат много сериозно представителство в новия парламент, за да може реално да започне някаква промяна. Трябва да знаят, че това им е задачата”, смята Тицин.
Студентът по политология Николай Найденов беше категоричен, че идеята за избори до дупка е добра и здравословна. ”Тези протести са продължение на февруарските, няма разделителна линия. Има една единствена – граждани и мафия”, добави той.
„Това високомерие не може да продължава. Протестът постига по нещо всеки ден. Управляващите продължават да не разбират къде е проблемът. Назначаването на Делян Пеевски е обмислен акт, не е спонтанно”, допълни Найо Тицин.
Според събеседниците в студиото на bTV протестът е развалил комфорта на политиците и всеки ден постига по една победа. „Хората си повярваха, а политическата класа трябва да мисли малко повече”, изтъкна Илия Марков.
„Президентът трябва да има по-твърда позиция. Не може човек с отклонения да се качва на главата на политическия елит”, бе препоръката на Николай Найденов.
Според анализаторите има точки от изборния кодекс, които могат да бъдат приети бързо. Политическите оглушки по темата са подмяна на дневния ред.