Протестът на студентите има политически, но не и партийни искания. Това заяви в ефира на bTV студентът Ивайло Динев, магистър във Философския факултет на Софийския университет, рано сутринта в седмия ден на окупацията на Ректората.
Така той отговори на критиките към студентския протест, че вкарва политическия дебат на територията на академичната общност.
Динев беше категоричен, че поводи за студентско недоволство е имало и при предишното управление – на ГЕРБ. „Аз лично съм бил част от организаторите на първите протести за качествено образование. Има една точка на кипене, когато радикализираш методите, но исканията остават едни и същи. Искаме да живеем в нормална държава”, заяви студентът.
Той се съгласи, че студентските протести по времето на кабинета „Борисов” не са били толкова шумни, но подчерта, че и интересът на медиите към тях е бил значително по-слаб, въпреки присъствието на 6000 души на една от демонстрациите.
Вчера към студентите от Алма Матер се присъединиха и техните колеги от НБУ, НАТФИЗ Великотърновския университет.
В окупираната аула на НБУ от рано сутринта младежите обсъждаха стратегията си за продължаването на протеста. „Оставаме тук, няма да си дадем нашата аула. Имаме принципно одобрение от ректора и преподавателите. Ще търсим алтернативни форми на протест, няма да бъде нарушено правото на никой колега да учи”, декларираха студентите там.
Те събират подписки в подкрепа на акцията си, като в тях вече са се включили над 200 студенти и повече от 40 преподаватели.
„Има огромен натиск върху колегите от СУ. Осъждаме решението на Съвета на ректорите. Университетите са най-подходящото място за протест”, заяви един от протестиращите студенти.
Окупацията на аулата на НАТФИЗ продължава. Очаква се в 12:00 часа днес студенти от УНСС да прочетат декларация, с която да подкрепят колегите си в Алма Матер и да започнат подобен протест и в своя ВУЗ.