Единни правила и ясен финансов стандарт за приемната грижа в цялата страна, искат от Национална асоциация на приемните семейства. Те настояват и занапред издръжката на децата да се индексира с ръста на минималната работна заплата.

Правителството вече одобри увеличение с 20% на заплатите за професионалните приемни родители и при отглеждането на едно дете са предвидени 435 лева на месец или 150% от минималната работна заплата.

„Според новите изисквания отпада сключването на трудов договор и всъщност тяхното възнаграждение ще бъде с договор за услуга, така наречения граждански договор,” обясни Емил Тодоров от дирекция "Закрила на детето".

Това може да даде възможност професионалните родители да имат и други доходи, защото в момента много от тях реално са безработни. Трябва да се изясни какво се случва с детето, когато приемният родител е в отпуск - дали се връща в дом или се настанява при друго семейство.

В момента у нас има малко над хиляда приемни семейства. В семейството на Светлозар Георгиев от Стара Загора отглеждат две момичета.

„Има нужда от психолози и логопод и други специалисти, които не навсякъде социалните служби са в състояние да осигурят,” отбелязва той.

От асоциацията на приемните семейства настояват за приемането на общи правила и критерии за подбор и подкрепа на семействата.

„Ако вие искате да станете приемен родител, обаче не знаете какво следва, с какво ще се сблъскате, какви са проблематиките - много е вероятно да се откажете много, много бързо,” казва Мирослав Долапчиев от Национална асоциация за приемна грижа. „Дори виждам семейства, които се отказват след първата, втората седмица, просто не са подготвени да се справят с това.”

Според асоциацията трябва да има и единен финансов стандарт, да се знае колко пари отделя държавата за едно дете в приемно семейство.