Как изглежда празникът за хората с увреждания и лесно ли е да се случат наглед естествени и елементарни дейности, като да се посети църква или да се направят празнични покупки?
Катедралният храм „Александър Невски” е едно от местата в столицата, достъпни за хора с увреждания. За съжаление не всички храмове и не всички търговски обекти в града са достъпни за хилядите трудноподвижни хора, възрастни или майки с колички.
Екип на bTV придружи Ваня Пандиева в празничното пазаруване. В НДК има изложение на родни стоки, топло е и средата е достъпна за нея, тъй като се придвижва с инвалидна количка.
„Тази повърхност е грапава и не предполага хлъзгане на гуми в мокро време, наклонът е съобразен с нормите, има и перила отстрани, което помага на хора, които не са в колички, да се чувстват сигурни”, казва тя.
Голяма част от магазините на търговските улици обаче имат стъпала и не са достъпни за хора в колички. „Трябва да си много комбинативен да имаш въображение - ако нямаш, много трудно ще бъдеш видим. Много е лесно условията вън да те откажат да живееш човешки”.
Оказва се, че по-неразрушими от стъпалата са предразсъдъците. Ваня разказва как помолила жена в столичен мол да й натисне копчето за асансьора. Тя я погледнала странно – помислила, че Ваня ще проси.
„И аз й казах - не всеки, госпожо, който е в количка, проси. Добре е да обръщаме внимание повече на човека, а не на формата и тя каза - ама отвън е пълно с такива. Ако ние сме малко по-отворени със сетивата си към човека и го погледнем, не в неговата форма , а в неговата същност, може би ще ни бъде малко по-уютно да живеем със себе си и с другия до нас”, коментира Ваня.
Пресичането на улицата, за да се стигне до близката църква, е доста рисково - светофарът се сменя бързо. Подлезът е оборудван с улеи за колички и с асансьор. Тротоарът е зает от паркирали коли.
В навечерието на рождество Ваня си пожелава да няма тревоги за близките си, всичко друго според нея може да се компенсира с въображение.