Повечето деца не се притесняват от често срещаните рискове в интернет като получаване на неприлични снимки или неприятни съобщения. Младежите, които трудно владеят емоциите си в реалния свят, обаче споделят, че предизвикателствата във виртуалния свят силно ги тревожат.
Това се казва в най-новия доклад на европейската изследователска мрежа "Децата на ЕС онлайн", огласен от Център за безопасен интернет. Основният извод от изследването е, че уязвимите деца са в риск както на улицата, така и в интернет.
Според доклада децата с психологически проблеми са по-уязвими в уеб пространството. Ограничаването на децата при използването на интернет не води нито до намаляване на рисковете, с които се сблъскват, нито до прилагането на проактивни стратегии за справяне.
Децата, които имат опит с неприятна ситуация в онлайн, споделят, че най-често използваната стратегия за справяне е да споделят с някого. Това се случва в 53% от случаите на нежелано сексуално съдържание и в 77% от случаите на онлайн тормоз.