Пушенето на обществени места отново стана повод за разгорещени дискусии. Повече от половината българи не вярват, че тоталната забрана ще влезе в сила, показва анкета на сайта ни.

В същото време представители на бизнеса, неправителствените организации и държавата влязоха в остър спор за ограничителния режим.

Два месеца преди пълната забрана за пушене да влезе в сила, чистят и пропуските в закона - в него например било пропуснато изрично да се упомене забрана за работното място, което сега ще бъде коригирано.

Бизнесът пък е изчислил, че при очакван 10% спад в посещаемостта на заведенията заради забраната за пушене в тях, 18 000 души ще изгубят работата си, а приходите от ДДС и данъци в хазната ще намалеят с 228 милиона.

В същото време данните на здравните организации показват, че у нас около 180 000 българи страдат от рак, появил се в следствие тютюнопушенето. 1/5 от пушачите пробват цигара преди да са станали на 10 години, 600 000 души годишно се разболяват по света.

Италия е от страните със сравнително либерален режим за тютюнопушене. Баровете и дискотеките имат право да обособят кът за пушачи, но това са направили под 20% от тези заведения. Самите италианци одобряват рестриктивния режим.

В Германия забраната е толкова крайна, че не позволява пушенето дори на прочутите им бирени фестове. В някои американски щати не може да се пуши дори на улицата и тротоарите, а в азиатската държава Бутан е забранено изобщо да се пуши. Холандия са обратният пример - там забраната падна за малките заведения.

В България проучванията показват, че след забраната пушачите ще пушат средно по 2 цигари по-малко на ден. Спорно е какъв ще бъде ефектът върху икономиката.

"Намалението на тютюнопушенето разбира се води до по-добри здравни показатели, до по-малко разходи за здравеопазване, но в същото време до по-малък приход от акциз от цигарите, който е основен източник за бюджета", посочи финансовият анализатор Георги Ангелов.

Около 50 милиона евро са изхарчили заведенията, за да разделят помещенията си на пушачи и непушачи. От бранша са се примирили, че пълната забрана трябва да влезе, но настояват това да стане, когато икономиката отбележи ръст.

"Това значи повече приходи в бюджета от данъци, повече от ДДС. Съответно ние ще имаме ресурс да не фалираме, а да вървим напред към тези мерки", каза Атанас Димитров от Браншова асоциация на ресторантьорите.

И днес здравният министър Десислава Атанасова успокои, че пълната забрана за тютюнопушенето няма да бъде облекчена между първо и второ четене на закона в парламента.