Съсловните организации на лекари, стоматолози и фармацевти се обявиха против новосформирания Национален съвет по цените на лекарствата и възразиха, че нямат свои представители в него. На днешното си заседание Общественият съвет по здравеопазване трябваше да обсъди Наредбата, по която да работи новия регулаторен орган.

„На практика обществената комисия по цени и реимбурсиране, в която участваха Министерството на финансите, НЗОК, Министерството на здравеопазването, лекарския и зъболекарския съюз бе одържавена. С един замах бяха извадени съсловните организации, които на практика редуцираха опитите за лобизъм”, заяви заместник-председателят на БЗС д-р Николай Шарков.

Според председателя на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев трябва представители на обществения съвет към министерството да участват и в Националния съвет по цените. По думите му в момента цените на лекарствата за пациентите не намаляват, защото касата плаща за най-евтините продукти в отделните групи и при всяко смъкване на цените на дадено лекарство пациентите трябва да доплащат повече, ако ползват друго от групата.

Според фармацевтичния съюз проблемът би се решил, ако касата увеличава процентите, който доплаща, за да се намаляват и сумите за пациентите. Ситуацията се усложнява и от това, че за последната година цените, на някои от медикаментите, които се купуват без рецепта са се увеличили с до 300%.

Общественият съвет ще продължи работа по Наредбата за цените и тя няма да влезе в сила докато не бъдат изчистени всички спорни моменти, съобщи зам.-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева. В момента новият съвет не може да започне работа по същество, заради липсата на правила, по които да работи. В момента се решават само административни въпроси.