Ако християнската вяра не стане определяща в нашия живот, ще продължаваме да страдаме от оскъдицата на взаимна любов и търпимост, от липсата на вътрешен мир и от всевъзможни разделения и противопоставяния. Това каза в неделя патриарх Неофит в словото си, след като отслужи благодарствен молебен в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски", чийто северен престол е посветен на Светите братя Кирил и Методий.

На 11 май се чества църковният празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. За неговото честване и за 61-та годишнина от възстановяването на Българската патриаршия в храма беше отслужена и съборна архиерейска Света литургия.

„С днешната тържествена Света литургия отбелязахме 61-та годишнина от възстановяването на Българската патриаршия и едновременно с това въздадохме отново почит и преклонение пред Светите равноапостолни славянски просветители Кирил и Методий, без чието величаво дело християнизацията на българския народ не би била така успешна, не би се устроила и просъществувала през превратностите на времето Българска патриаршия”, отбеляза Негово светейшество в словото си.

По думите му, възстановяването на патриаршеското достойнство на Българската православна църква е естествен завършек на подвизите на мъчениците за вярата през мрачните векове на турското робство и на борбите за църковна независимост през Възраждането.

„С вдигането на схизмата и с каноничното признаване на църковната ни автокефалия от всички поместни православни църкви е възстановена една правда. Българската патриаршия, която, поради трагичното за държавата и Църквата ни турско нашествие през XIV век, преустановява своето съществуване, отново е въздигната. През изминалите 61 г. самостойната БПЦ претърпя тежки изпитания. Вълните на злобата на този свят връхлитаха върху църковния ни кораб отвред и заплашваха да го потопят. Но Светият Дух, обещан ни от Спасителя, я укрепяваше и обновяваше живителните й сили, изправяше я като Църква, побеждаваща, славна, над която портите адови няма да надделеят”, заяви патриарх Неофит.

Негово светейшество посочи, че много са задачите, които стоят днес пред Българската патриаршия. Въздигната преди 11 столетия в патриаршеско достойнство, родната ни Църква, се явява пазителка на „словото на живия Бог, който пребъдва довеки" и е призвана непрестанно да утвърждава в общественото съзнание принципите на християнската нравственост и да предпазва обществото от подмяна на ценностите.

Днес от Църквата се очаква отговор на нравствените и социални проблеми, стоящи пред съвременното общество и тя, заедно с всички родолюбиви и добронамерени люде, е призвана да способства за подобряването на духовно-нравственото състояние на народа при новите исторически обстоятелства, изтъкна патриарх Неофит.