Един артист от световно известния „Цирк дьо Солей” смени атрактивната си професия с тази на... учител по физкултура.
В продължение на десет години Петър Стоянов обиколя целия свят като част от трупата на легендарния „Цирк дьо Солей”. Казва, че макар и едно голямо семейство, циркът е живот на колела. И в един момент човек пожелава да се установи.
„Пътуването от много голямо забавление се превръща в едно бреме и започва да ти липсва място, което да наричаш дом. Започва да ти липсва фактът, че нямаш свое легло със своя възглавница, винаги си в два куфара, всяко нещо, което решиш да купиш, преценяш наистина ли ти е нужно, защото трябва да го превозваш”, разказва бившият цирков акробат.
Така Петър Стоянов се връща в България и случайно разбира за свободното място на учител. „Моята цел не е да ги направя акробати, които да продължат моите стъпки, поне не е това мястото. Моята задача е да имат добре развита двигателна култура, да обичат спорта като цяло. И ако в края на деня те не искат да си тръгнат от часа, за мен това е една прекрасна награда”, споделя учителят.
„Ако все пак някой реши да стане акробат, ще му пожелая много успех и много кураж. Като всеки един път, това си е път с трудности и си носи последствията, но предполагам, че няма да съжаляват”, смята Петър.
Учениците казват, че той е невероятен, страхотен, най-добрият, чудесен. „Много е мил с нас и просто е невероятен във всичко - скокове, салта, кълбо, прескочи кобила, може всеки акробатичен номер да го направи като на игра”, впечатлен е петокласникът Алекс. „На мен ми помогна да си подобря салтото и освен на батут и трамплин, дори вече мога от пейката”, хвали се Йосиф.
След часовете по физическо възпитание Петър обучава други деца - да скачат на батут и да правят номера във въздуха. Също като него. „Когато се учиш на това нещо, го завърташ така и ти казват: колелото е твой приятел, разучавай. И то те удря по краката, то е тежко, удря те по ръцете и ти: какъв приятел, той ме насини целия”, обяснява учителят.
Сериозният състезател по скокове на батут от Националната спортна академия въобще не предполагал, че някой ден ще е част от цирк. Обръчът и батутът обаче станали коронния номер, с който се представял всяка вечер.
„Никога не ме е привличала идеята за цирка като цирк, за мен това беше това, което като деца знаем, щракайки с пръсти, оле, тези каубойските ботуши, фокуси, тази идея никога не ме е привличала. Още повече, че гледах на себе си като на много сериозен човек, който не може да се занимава с циркове”, спомня си сега акробатът от световно известния „Цирк дьо Солей”.
Негов приятел му разказва за магията на цирка и, като на шега, той решава да пробва. „Направих една касета абсолютно аматьорски, приятели ме снимаха, в залата правех разни неща, които правех всеки ден така или иначе, и стана много бързо, бъуквално за няколко седмици. Оказах се в Монреал, където е щаб квартирата на „Цирк дьо Солей” и така общо взето приказката започна по този начин”, спомня си Петър Стоянов.
Пътуващите артисти работят месец или два във всеки град, след което идва големият бонус - седмица почивка. „Това е времето, в което реално ние живеем. Като една голяма Санта Барбара сме, ти с тези хора реално си живееш. Твоето голямо, голямо семейство.Така че съвсем естествено възникват и връзки - хора се жеят, хора се развеждат, раждат се дечица. Спомням си в самото начало, купувахме си фотоапарати и снимахме по хиляди снимки във всеки град и в последствие с всеки следващ посетен град снимките намаляваха, докато стигнахме в един град, който мисля, че нямах една снимка. И тогава си зададох въпроса – опа, какво става тука, нещо не е наред с мен”, разказва акробатът.
Най-яркият му спомен си остава първото му излизане на сцена. Голямото шоу „Кортел” в Монреал с пълна зала. „Абсолютен адреналин - нещо, което впоследствие се обръщаш и имаш чувството, че си бил на автопилот, но това е може би едно от най-емоционалните неща. Аз винаги съм казвал, че кариерата, животът на пътуващия цирков артист, мога така да го обясня, че всеки да ти завиди и ще бъде истина, но по същия начин мога така да го обясня, че да те съжали човек и да те гали по главичката и да ти казва колко ти съчувства. И също да бъде истина”, признава Петър Стоянов.
Следващата мечта на акробата-учител е да създаде собствена зала, в която да обучава бъдещи акробати звезди. Там, където ще може да предаде своя опит от цирк дьо Солей на бъдещи звезди на цирка.