Протестът на студентите, окупирали вече седми ден сградата на Ректората на Софийския университет, набира все по-широка подкрепа от техни колеги в други учебни заведения.

Рано сутринта във вторник ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев заяви, цитиран от БНР, че учебното заведение търпи финансови загуби от окупацията на студентите.

Около обяд студенти от Нов български университет блокираха за кратко Околовръстното шосе в София в знак на съпричастност с исканията на колегите им от Алма Матер.

Минути след 13:00 часа студентите от Университета за национално и световно стопанство окупираха зала 4026. В този час там започва лекция на депутата от БСП и зам.-председател на комисията по икономическа политика Румен Гечев. Бившият министър на икономиката и вицепремиер в кабинета на Жан Виденов от 1995-1997 г. преподава „Политическа икономия на устойчивото развитие” на студенти от бакалавърска степен.

На вратата на залата обаче ги посрещна следното съобщение: „Занятията при проф. д.ик.н. Румен Гечев се отменят за следващата седмица, поради извънредно заседание на Народното събрание. Редът на провеждане ще бъде уточнен допълнително.”

„Будните студенти” от УНСС излязоха с декларация, в която изразяват увереност в „ненакърнимото право на студентите и всички граждани на държавата да изразяват и отстояват гражданската си позиция и прякото си участие в държавното управление”.

„Обявяваме пълната си, непоколебима и безпрекословна подкрепа към Окупацията на Ректората на СУ, извършвана от нашите колеги от Софийския Университет „Св. Климент Охридски”, както и действията на останалите студенти в НБУ, ВТУ, НХА, НАТФИЗ, МУ и останалите университети”, се казва още в документа.

Студентите подчертават своята „партийна и политическа необвързаност” и се присъединяват към искането за оставка на премиера Пламен Орешарски, разпускане на 42-то Народно събрание и насрочването на избори.

В очакване на присъединяването на УНСС, във вторник протестът обхвана до Русенския университет „Ангел Кънчев“ и Богословския факултет на СУ.

Студентите от Русе заявяват своята „безусловна и категорична” подкрепа за действията на колегите им от Алма Матер и „казват своето твърдо „НЕ!” по отношение управлението на Пламен Орешарски”.

„За нито един от нас не е безразлично в каква държава живеем и дали ще позволим съсипването ѝ да продължи с безумни решения и вземане на огромни кредити, както се случва през последните близо 5 месеца. Нека заедно прекратим системното нарушаване на конституционния ред в страната, както и да противодействаме активно на картелно-партократския хаос! За нас България е над всичко!” се казва в декларацията на студентите от Русе.

Според тях промяната е „силно желана от цялата нация” и трябва да се случи „тук и сега” чрез разпускане на Народното събрание и насрочване на нови предсрочни избори.

Солидарност със студентския протест заявиха и преподаватели, студенти и докторанти от Богословския факултет, според които младежите са намерили „морални сили да противодействат на безпрецедентното ни държавно управление – арогантно, некомпетентно и безотговорно”.

„Смятаме, че „окупацията”, сама по себе си, е ход само с временно въздействие и нейното продължение под тази си форма в бъдеще няма шанс за това, което всички искаме – почтено и компетентно управление на родината ни”, отбелязват обаче богословите и призовават за протест „очи в очи” (на улиците и площадите) срещу това, което олицетворява в днешно време злото – Министерския съвет, Народното събрание, Конституционния съд и всички държавни институции, отговорни за хаоса и сриването на държавността”.

Тази позиция съвпада с тази на Академичния съвет на СУ – подкрепа за протеста, но не и за окупацията му. Липсата на категорична подкрепа от страна на ръководството на учебното заведение след извънредното заседание на Академичния съвет вчера разочарова голяма част от протестиращите студенти и подкрепящите ги граждани.

„Като членове на Св. Православна Църква, ние призоваваме всички християни да прояват своята християнска активност и да защитят на дело своите морални принципи и ценности, защото те не са призвани само да свидетелстват за вярата си, а са отговорни за съдбата на света и за своята дейност в него; отговорни са за управлението и реда в нашата страна; отговорни са и за тези, които след тях ще носят Кръста на Христос за спасението на света, като нова реалност и начало на Божието царство на земята”, пише още в декларацията от Богословския факултет.

Солидарност със студентския протест изрази и Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), на чиято фасада се появи транспарант.

Студентският съвет към Медицински университет в София пък взе решение да проведе „студентски референдум”, в който студентите „да изразят свободно и ясно своето мнение, отговаряйки на въпроса „За или против окупациите на университети сте като форма на протест?”.

Допитването ще се проведе утре от 14:00 до 16:30 часа и на 31 октомври (четвъртък) от 09:00 до 16:00 часа. Всеки студент, който желае да гласува, трябва да представи студентски книжка или друг документ, удостоверяващ, че е студент в МУ.

След публично броене, на което са поканени медиите, резултатите ще бъдат обявени в 10:30 часа в петък - Денят на народните будители, часа пред сградата на Предклиничния учебен център на столичната ул. Здраве.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите