Дарителски организации настояха държавата да премахне ДДС-то, което се начислява върху дарителските есемеси. От Гражданска инициатива "Спаси, дари на...", Български дарителски форум и Български център за нестопанско право дадоха срок на правителството до края на октомври, в който тази мярка да бъде предприета. В противен случай организациите заплашват да повдигнат наказателна процедура срещу страната ни и ще сезират ЕК.
Активистите се оплакаха от бавната администрация и факта, че по искането им вече половин година няма развитие. Оказва се, че внесените през март и май две предложения в парламента още "отлежават" и не са разгледани от бюджетната комисия. Изпратени са и над 10 писма до финансовото министерство.
Държавата обаче мотивира запазването на данъка с довода, че даренията са електронно съобщение, което е услуга и като такава върху нея се начислява ДДС.
От организациите обаче контрират, че в случая става въпрос за неправилно тълкуване на закона, тъй като за услугата се заплаща, а за даренията – не. Те допълниха, че няма такава практика в други държави, сред които Румъния, Чехия, Словакия и Великобритания.
По данни на трите мобилни оператора у нас през миналата година са изпратени близо милион и половина дарителски есемеси, като внесеният за тях ДДС е над 280 000 лева, почти три пъти повече от годишната издръжка на дневен център за рехабилитация на деца с увреждания, или на неправителствена организация, която работи с над 100 бездомни деца годишно.
„У нас в момента се предоставят седем дарителски номера за над 100 кампании за набиране на средства, като голяма част от тях са за лечение. Мобилните компании не удържат такса върху изпратения дарителски есемес и не формират печалба, единствено държавата мародерства, като не само че не плаща за лечението на хората, а и печели от тяхната болка”, коментира Йордан Петров от гражданската инициатива.
Сигурно сте сред хората изпратили sms за лечението на 19-годишната Ади. По време на нейната кампания са получени 193 дарителски съобщения, 38 600 лева от тях са отишли за ДДС. Платили сте на държавата и ако сте подпомогнали ателие „Прегърни ме”, което работи с деца и младежи, лишени от родителска грижа.
„Ние сме едно от много малкото такива сдружения, ателиета, които директно работят с деца, на които досега не е отпуснат 1 лев държавна субсидия. Ние сме внесли на държавата 7 000 лева данък, затова, че работим с тези деца, но не сме получили 1 лев от тях, всъщност ние спонсорираме държавата, не тя нас,” обясни Милена Нейова създател на „Прегърни ме”.
Ателието не успя да събере нужните средства и затваря врати. Въпреки, че даренията не се облагат, върху sms-ите има ДДС, защото се водят услуга.
„Държавата не е готова да направи отстъпка и се получава парадокс - тя не може да се погрижи за своите граждани, за тези, които най-много имат нужда - болни, с увреждания, със социални проблеми, разчита на дарителите да се включат, а в същото време ги облага с данък,” отбеляза Красимира Величкова от Български дарителски форум.
Хората, които разчитат на дарения, за да се лекуват и благотворителните организации се надяват проблемът скоро да бъде решен. Дарението на пари и чрез sms не трябва да се облага с ДДС, обясни за bTV председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. Според нея данъкът трябва да бъде не върху дарението, а само върху sms-услугата.