Развитието на глобалната криза в Европа даде пример за това как чрез рязкото повишаване на работните заплати се загуби конкурентноспособността, в сравнение с други страни, които се сдържаха за рязко повишаване на доходи.
Това каза премиерът Пламен Орешарски по време на Национална тристранна конференция „Заплащането на труда в България”, организирана от КНСБ.
"При равни други условия, работната заплата оказва влияние и върху инфлацията, което обезценява валутата", каза Орешарски и допълни, че може да се счита, че е доказана връзката между заплащането и заетостта. Орешарски подчерта, че върху заплащането на труда оказва влияние и данъчната тежест.
Орешарски подчерта, че ниското подоходно облагане частично смекчава голямата разлика със заплащането в страните от ЕС.
Според премиера по-агресивната политика по доходите би могла да въздейства на дефлацията, но би заплашила и конкурентоспособността, а равнището на заплащането в България зависи и от заплащането в съседни страни, както и в държави с подобно икономическо развитие като нашето.
Въпреки това, министър-председателят посочи, че правителството ще продължи курса на умерено покачване на размера на минималната работна заплата до 450 лева в края на мандата.
Преди броени дни, при откриването на предизборната кампания на левицата, председателят на европарламента и кандидат за шеф на Европейската комисия Мартин Шулц обяви, че „трябва да осигурим еднаква минимална работна заплата за всички страни на ЕС”. На форума в НДК присъства и говори и Пламен Орешарски.