Обезопасиха полуразрушената сграда на Тютюневия склад в Пловдив.
Прокуратурата в града проверява дали разрешението за бутане е издадено въз основа на предоставен от тях фалшифициран документ.
Фирмата собственик на разрушения склад излезе на светло. Община Пловдив връчи на неин адвокат заповед за прекратяване на събарянето с мотив, че това е паметник на културата.
По думите на Георги Илчев, адвокат на собствениците на съборения склад, създадената междуведомствена комисия и съдът ще решат дали собствениците трябва да възстановят сградата.
Документът от НИНКН , който собствениците са предоставили е различен от този в архивите на инсититута.
Представители на собствениците отказаха да коментират дали документът е истински.
От общината заявиха,че не са знаели, че документът вероятно е фалшификат.
От министерството на културата заявиха,че още преди две години са уведомили общината,че сградата попада в защитена територия.
"По закон нямам право да се съмнявам в документите, които ми преодставят. Аз лично не бих могъл да го проверява. Не съм се съмнявал преди, но към настоящия момент се оказва че има някакво разминаване в текста", заяви главният архитект на община Пловдив арх. Румен Русев.
Разрушената сграда днес бе обезопасена заради падащите отломки, а местни жители заподозряха и община Пловдив в съучастие в бутането на сградата.
Пенка Попова от гражданска инициатива "Да спасим Тютневия град" разказа, че си е направила труда да провери документите. "Това става за няколко дена", каза жената.
Очаква се междуведомствената комисия, която работи по случая да се произнесе.