На 25 април се навършиха 19 години от смъртта на Васил Илиев - основателят на ВИС-2. По повод на тази годишнина във Фейсбук беше създадена група, чиято цел е да събуди империята. Към нея вече са се присъединили над 15 000 души, които обменят снимки, разкази и спомени за мутренските времена от началото на 90-те години.
Внушителната гробница, в която преди 19 години е погребан Васил Илиев, все още е под денонощна охрана. Мъжът, който пази гроба на боса на ВИС-2 казва, че ще го прави до второ нареждане.
Охранителят, нает да бди над вечния сън на създателя на ВИС- 2 разказва, че отбелязването на годишнината минало скромно. Мъжът живее на гробищата- в малка къща във формата на гъба.
„Хората са доволни – маси, пейки, всичко им стои. Ако отидеш надолу, ще видиш – нема маси, нема пейки. Всичко изрезаха и изнесоха”, сподели охранителят, който не пожела да застане пред камерата на bTV.
Дни след панихидата първият треньор по борба на Васил Илиев говори за него като за загубен син. Стойчо Иванов е натъжен от факта, че неговото момче е забравено от приятелите - когато отишъл на гроба, там имало само четири карамфила. Отказва да бъде сниман, но дава съгласие да бъде излъчена част от интервю, направено преди месеци.
„Васко още в 6-и клас беше вече бронзов медалист на страната на най-силното първенство, а в 7-и клас вече беше шампион на България. Той е поставен тук за пример естествено, малките знаят кой е Васил, знаят, разказал съм им как се е трудел, как е бил всеотдаен и той им служи така като символ”, казва треньорът Стойчо Иванов с поглед към портрета на Васил Илиев на стената на тренировъчната зала.
Преди дни в интернет бивши „висаджии" обявиха, че империята се завръща и приканиха всеки свой съмишленик да даде знак, че подкрепя идеята. В същото време обаче, никой от тях не пожела да излезе на светло и да говори за Императора. Казаха, че днес нещата били различни и че е минало много време.
Лаконични са и съседите, живеещи около блока на семейството. „Без коментар, до тука, до тука, без коментар, без коментар”, бяха отговорите на хората. „Намесиха се много други играчи, нали знаеш, като влезнеш на некой в територията и отиваш на кино”, сподели мъж.
Само семейството остава до покойния и днес. Сестра му навестява гроба му, а майката се е поболяла от мъка. „Минава, ама са е климнала главата и минава тука само климне главата и…”, разказва охранителят на гробницата.
19 години след убийството на Императора гробът му все още е поддържан и строго охраняван, но на паметника са оставени само двайсетина карамфила.
Митология за мафията
19 години след смъртта на Васил Илиев, двамата с брат му Георги получават шанс да бъдат митологизирани именно защото са били убити. „Ако бяха живи, нямаше да има такива реакции”, коментира журналистът Надя Чолакова в предаването „Тази сутрин” по bTV.
Според бившия главен секретар на МВР и настоящ експерт по сигурността Николай Радулов изрази мнение, че носталгията към т. нар. мутренски времена се проявява от хора, които само са слушали „забавни и приятни неща”. „Групата на борците беше около 6000 души, половината отидоха във ВИС – децата им бяха много добре обезпечени и учиха в чужбина, нормално е да използват модерни средства, за да защитят това което са правили бащите им като нещо хубаво”, допълни Радулов.
Той припомни, че мафията възниква в Сицилия, защото държавата не е могла да защити гражданите от посегателства. Журналистът Огнян Стефанов пък попита защо няма група на жертвите на застрахователните компании през 90-те години.
„Истината е, че хората тогава поголовно са плащали рекет. Носталгията към времето, когато е имало пари в гардеробите. Те са били наистина много щедри, защото не са имали какво да правят с парите си. Както самите те казваха, държавата им клекна”, допълни Надя Чолакова.
Николай Радулов се разграничи от „клекналата държава” като „скромен старши лейтенант” в силовото ведомство през 90-те години, но разказа историята на свой колега, който отказвал да се изправи срещу частните силови структури. „Той беше с един „Макаров” и стреляше два пъти годишно по шест патрона, а насреща си има мутра с два „Зиг Зауер”-а, който стреля по 1000 патрона на стрелбището на ден. На всичкото отгоре и шефовете ни седят на една маса с тях”, обясни Радулов.
В този контекст журналистите Надя Чолакова и Огнян Стефанов посочиха, че тогава силовите групировки са били ръководени от кадри на МВР - офицери над средно ниво, бивши кадри на системата, а много от тях днес са „известни и популярни обществени лица, които раздават уроци по демокрация”.
И двамата бяха категорични, че хора с ръководни позиции в бившите групировки в момента заемат високи постове в държавни силови институции, съд и прокуратура, но не пожелаха да посочат имена, за да „не се стига до съдилища”.
Те посочиха, че много барети и висши офицери, например, са минали на страната на мафията, и разкритикуваха аргумента им, че държавата ги е изоставила.