Над 20 декара млада гора, залесена с доброволен труд и с фиданки, закупени с европейски средства, са унищожени в Природен парк "Витоша" за по-малко от две седмици. За това сигнализира председателят на Асоциацията на парковете в България Тома Белев.

Масовата сеч се разпростира успоредно на писта "Витошко лале", като на мястото стои тежка техника с неизвестен притежател. Преди две седмици на мястото са засадени млади дръвчета.

От "Витоша ски" заявиха, че не са свързани със случая, но отказаха коментар пред камера.

От констативния протокол, издаден след проверка на екоминистерството, строителния контрол и други институции вчера, става ясно, че на две места в местността Меча поляна е извършено разчистване на по около 10 декара. При това е бил нарушен горният почвен слой, имало е преместване на камъни и разчистване на пънове.

Установени са и фиданки от вида смърч, част от които са повредени или унищожени.

Снимка: Тома Белев

Зам.-директорът на „Държавно горско стопанство – София” е заявил пред проверяващите, че няма данни за извършителя на тези дейности и собствеността на намерените три строителни машини.

В протокола са констатирани също прокопаване на траншеи и полагане на тръби в района на ски пистата, както и павилион в долната й част, собственост на концесионера „Витоша ски”.

Няма обаче предписания.

Наказателният кодекс криминализира противозаконното унищожение и повреждане на защитени територии и местообитания, като предвижда за това наказание лишаване от свобода до три години или пробация, както и глоба от 2 до 10 000 лв.

Според Тома Белев са извършени поне 2 престъпления: „Унищожаване на гора, което е по Закона за горите. Другото е увреждане на защитена територия. И двете престъпления предвиждат конфискация на средствата за осъществяване на престъпленията, ако се докаже такова”.

 

През цялата нощ природозащитници пазиха строителните машини край "Витошко лале", за да бъде сигурно, че няма да изчезнат.

Утре в 18:30 часа в София, Пловдив, Варна, Русе и Перник се организират мащабни протести под надслов „Гражданите срещу мафията в Пирин, Рила и Витоша”.

Организаторите призовават гражданите да излязат по улиците, за да спасят България „от политиците, които четат закона, както дяволът – евангелието. От познати лица, скрити зад офшорки, които пак искат да секат и застрояват”.

Те посочват, че в Национален парк „Рила“, както и в Национален парк „Пирин“ и Природен парк „Витоша“, са на път да приемат 10-годишни планове за управление. Според природозащитниците, под влияние на инвеститорите се допуска сеч и застрояване в над 50% от територията.

Контра: Не било сеч, а разчистване

От сдружение „Форум Природа” обявиха, че са направили проверка на сигнала на Тома Белев (от констативния протокол на МОСВ се разбира, че техен представител не е присъствал на проверката от 9 ноември - б.р.) и го определят като „популистка акция”. Според организацията, горското стопанство е възложило на фирма да отстрани изсъхнали и унищожени от корояд стотици дървета между Хижа Алеко и Меча Поляна.

„Вляво и вдясно от пътеката към Меча поляна сред буреняците и коренищата се виждат тук-там издънки. За тях със сигурност еколозите отново са усвоили едни пари. Вижда се също и че при почистване на сечището тези 10-20 см филизи (подраст) са съхранени”, пишат от „Форум Природа”.

Те твърдят, че след повалянето на 60 хектара дървета в резерват Бистришко бранище през 2001 г., предишното ръководство на парка (в лицето на Белев-б.р.) не е допуснало изваждането на дървесината и това е довело до размножаване на корояда и големи щети.

„Може би този опит за нагнетяване на напрежение е в връзка с предстоящите дискусии по повод изграждането на големи публични инвестиционни проекти, за които Зелените са заявили сериозен лобистки интерес”, коментират от организацията.

В нейния управителен съвет влизат бившият „червен” депутат Васил Калинов, членът на СЕМ Иво Атанасов, бившият екоминистър Евдокия Манева и социологът Живко Георгиев.