Национален протест срещу застрояването на парковете се провежда в центъра на София.

Основното им искане е незабавен мораториум върху застрояването на паркове в цялата страна.

Снимка: Ладислав Цветков

Екозащитници от няколко града се събраха до езерото Ариана. 

С лозунги „Искаме природа, не бетон” и „Времето изтече, време е за оставка”, гражданите призоваха за прекратяване на застрояването на зелените площи в цялата страна. 

Снимка: Ладислав Цветков

По думите на активисти за запазването на парк Бедечка в Стара Загора основният проблем е, че никоя от институциите не ги приема като страна по казуса за застрояването на зелената площ.

„Не можем да загубим тази зелена площ... Това би било рекорд, защото няма парк толкова голям парк, който да бъде изгубен заради застрояване”, коментира една от протестиращите в столицата.

Снимка: Ладислав Цветков

По-късно протестът в София се премести пред Народното събрание. Движението по бул. „Цар Освободител” не е спряно.

Междувременно протест се провеждаше и във Варна, където десетки активисти се обявиха против продължаващото застрояване на Морската градина.

Снимка: Ладислав Цветков

По думите на протестиращите северните части на парка вече приличат на жилищен квартал. Два строежа до Делфинариума предизвикват гнева на природозащитниците.

Според тях схемата на застрояване е една и съща – започва се строеж под предлог, че се извършват ремонтни дейности, който след това остава.

Снимка: Ладислав Цветков

„Използват се пролуки в Закона, които позволяват възстановяване на стара съществуваща сграда. Както виждаме и по двата строежа, реално конструкцията е абсолютно нова”, поясни Славена Pанайотова oт сдружение "Варна диша".

След протести кметът на Варна сезира прокуратурата и замрази един от строежите заради несъответствия в документите.

Снимка: Ладислав Цветков

 „Има такива съмнения, че е била малка постройка, а по скица новата е по-голяма квадратурата и за да се изясни кой е извършил нарушенията, се дава на прокуратурата”, поясни Иван Луканов – началник отдел "Строителен контрол", община Варна.

Аналогичен е проблемът и в Стара Загора.

Седем са разрешителните за строеж, които вече са издадени в квартал „Бедечка”.

Над 1000 са собствениците с реституирани имоти. Те възнамеряват да строят на височина до 10 м., с много зеленина в дворовете и със специално обособени мини паркове в бъдещия квартал.

Снимка: Ладислав Цветков

Димитър милушев, представител на собствениците на имоти в парк "Бедечка", коментира, че планът е проверяван многократно. „Над 20 инстанции са проверили неговата годност и законосъобразност...”, допълва той.

Според противниците на застрояването на парка обаче решението за строеж е взето без обществено обсъждане. Те настояват да отпаднат устройствените планове, които дават възможност да се строи в зелените площи.

Снимка: Ладислав Цветков

 „Според становище на камарата на архитектите – става въпрос за регионалната колегия от месец юли 2008 г., та според този документ планът, който е одобрен през 2005 г. не дава възможност за никакво строителство освен за спорт и развлечение  – тази част, която сега ще бъде застроена, според "актуализация на общия план". Никъде няма жилищно строителство, строителство на търговски обекти”, коментира Радка Кусева - наследница на основателя на парк Аязмото в Стара Загора.

По думите на Емил Христов, председател на Общинския съвет на Стара Загора, става въпрос за заварено положение.