Участието в съвети, комитети, комисии, органи на управление или контрол на фондове няма да носи допълнително възнаграждение на представителите на висшата администрация в държавата. От такива средства ще се лишат премиерът, вицепремиерите и министрите, предвиждат приетите на първо четене в парламента промени в Закона за администрацията, внесени от правителството.
Без бонуси ще останат още заместник-министрите, посочени като еднолични органи и техните заместници и членове на колегиални органи, областните управители и заместниците им, ако участват като представители на държавата или общината в съвети, одитни комитети, комисии, работни групи, органи на управление или контрол на търговските дружества с държавно или общинско участие, сметки и други, които не са юридически лица или органи на управление и контрол на юридическите лица.
Народното събрание гласува още предложението като външни експерти да не могат да бъдат наемани служители в администрацията на изпълнителната власт. Привлечените външни консултанти ще получават възнаграждение, определено със заповедта за тяхното назначаване.
Измененията са внесени от правителството в отговор на „обществената необходимост за по-голяма прозрачност и публичност на възнагражденията в държавната администрация”, посочва в мотивите си Министерски съвет. Според кабинета промените били продължение на вече започналия процес по въвеждане на „общ, справедлив и обществено оправдан за данъкоплатеца модел на възнаграждения в публичния сектор”.
Депутатите от мнозинството отхвърлиха внесените от бившия председател на СДС Мартин Димитров и депутати от Синята коалиция предложения, които предвиждаха в административния регистър към Министерски съвет да се добавя информация и за административните структури и ръководните им органи и размера на изплатените допълнителни възнаграждения по длъжности и месеци, извън основните трудови възнаграждения.