Миньорите от рудник "Черно море", които през седмицата протестираха под земята заради забавени заплати, поставиха ултиматум на социалния министър. Те настояват за ранно пенсиониране, еднакво за всички работници в мините.
Николай Георгиев и Златко Георгиев, които застанаха начело на протеста под земята, са от Димитровград. Вече 10 години двамата миньори са разделени от семействата си, защото работа за тях в родния им град няма.
„Двамата сме повече заедно, отколкото в къщи със семействата. И всичко това, защото едно време затвориха нашите рудници, хитрите политици. Ликвидираха ги всичките и останаха 2-3 хиляди души без работа. Това, че сме разделени със семействата, е най-трудно”, казва Николай.
„Просто нямам избор на този етап. Това е положението. Студент издържам", добавя Златко.
20 години тежък труд на стотици метри под земята са оставили отпечатък и върху здравето им. „Крака, колена, всичките скърцат. Сутрин ставаш, 5 минути не можеш да се раздвижиш. Дробовете от прахоляк отиват на кино, нямаш въздух", споделя Николай.
И докато Златко вече е пенсионер, но продължава да слиза в рудника от безизходица, Николай няма изгледи скоро да излезе за постоянно от него. Въпреки че имат само няколко години разлика във възрастта, двамата са засегнати различно от пенсионната реформа. Златко се е пенсионирал на 45, а колегата му в забоя изчислява, че ще може да спре работа на 58.
„Отговарям на всички условия, само на едно не отговарям, защото съм роден по-късно. Да дойдат един ден да работят с мен, който е министър на труда, на икономиката, един ден да изкара една нощна смяна и като излезе, ще го питаме на колко години иска да се пенсионира", казва Николай.
Той изчислява, че ако новата пенсионна реформа влезе в сила от 2015 г., както е планирано, ще засегне не повече от 200-300 миньори на година. За държавата това не е голям разход, но пък малко от тях биха доживели до по-късното пенсиониране.