Така наречените „контрапротести” в подкрепа на кабинета „Орешарски” са признак за абсолютната нелегитимност на тази власт. Такава теза защити културологът проф. Ивайло Дичев в предаването „Тази сутрин” по bTV.

 

„Протестното движение в момента е част от същите протести, които започнаха на 14 юни. На други места по света, където има протести, се стига до реални сблъсъци между едните е другите, а тук е поставят граждани и контраграждани. Това е симптом за липсата на всякаква легитимност”, допълни Дичев.

Според социолога Боряна Димитрова, чиято агенция „Алфа Рисърч” вчера оповести резултатите от изследване за подкрепата на студентските протести, посочи, че студентите са подложени на символно насилие.

Според Ивайло Дичев студентите от Софийския университет трябва да изразят ясни политически позиции. „Трябва да се политизират силно, а не да се занимават само с културна програма. Тези хора трябва да започнат сериозно да участват в политическия живот”, препоръча културологът.

„НАТФИЗ нека играят. Студентите от Софийския университет трябва да излизат с ясна политическа позиция”, категоричен бе Ивайло Дичев, според когото студентите трябва да вземат ясна позиция за расистки шествия в София или за разпадащата се здравна система, например.

Криза на представителството

След вчерашната позиция на Националното представителство на студентските съвети в подкрепа на протестите, но против окупацията, председателят на организацията Ангел Георгиев се обяви против политизирането на протеста, въпреки че самият той беше лидер на група студенти, които през февруари потърсиха представителството на Христо Стоичков за участие в предстоящите избори.

„НПСС принципно подкрепя всички протести. Като орган за защита на общите интереси и права на студентите посочва, че протестът не бива да бъде в ущърб на студентските права”, заяви той в ефира на bTV, четейки декларацията, с която организацията излезе след двудневно заседание.

Георгиев декларира, че представителите на студентските съвети са ежедневно сред студентите, които, по думите му, не са само в Софийския университет. „Обикаляме максимално, за да стигнем до възможно най-голям брой хора”, заяви Георгиев, който обясни, че и в момента е „из страната”, без да уточни къде точно се намира. На фона на „ежедневните срещи със студенти”, той призна, че за днес няма планирана такава.

„Освен криза в политическото представителство, има и криза в студентското представителство. Може би студентите трябва да преосмислят самата въвлеченост на студентите в Студентските съвети”, коментира социологът Боряна Димитрова.

„На младите хора трябва да им пука дали техни връстници са назначавани в борда на директорите на пристанище Варна”, допълни тя.

 

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите