Забраната в Турция да се попълват декларации на български език от трети лица извън секциите за гласуване ще затрудни още повече избирателите, предупредиха местните организатори на изборите.
Има обаче хора, които са готови да пишат вместо гласуващите.
Рада Домусчиева разказва кои са те.
В Бурса повече от 20 български студенти в местния университет участват като доброволци и попълват декларациите на избирателите, които не могат нито да пишат, нито да четат на български език.
В сигнал до ЦИК те бяха определени като „паралелни избирателни секции“, които, докато попълват декларациите, на практика посочват и за кого да се гласува.
Един от помагачите в турските секции е Хасан Ристемов.
„Организирахме се с моите колеги, за да попълваме декларациите и за да се олекоти гласуването“, обяснява той.
Хасан е роден в българомохамеданското село Ваклиново, в община Сатовча. В Турция получава 700 лева на месец стипендия. Отпуска му я турската държава. Учи история, а докторатът му е точно за периода, в който родното му село е било в пределите на Османската империя.
Думите на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че в сърцето на всеки турски гражданин трябва да има място за Тракия той коментира така: „Всеки български и балкански изселник си спомня за своите прадеди и търси начин как един ден да посети тези територии“.
След като се дипломира българинът Хасан най-вероятно ще остане да живее в Турция. Тъкмо там очаква да оценят знанията му и да му плащат като специалист по темата „Благоевргардско – част от Османската империя“.
Вижте повече във видеото: