Според 56 на сто от българите закони като този за борба с тероризма по-скоро са полезни за предотвратяване на тероризма, 32 на сто обаче споделят мнението, че подобни закони по-скоро ограничават правата на гражданите.
Това показва втората част от изследването на "Галъп" по актуални теми, свързани с институциите на съдебната власт и цялостната тема за борба с престъпността, направено от 14 до 19 юли сред 1605 души чрез стандартизирано телефонно интервю.
Сондажът е част от собствената изследователска програма на "Галъп интернешънъл болкан". Според данните не е малък и делът на хората, които все още не са запознати с този закон и не могат да определят коя от опциите е по-близка до тяхното мнение.
По-младите са и онези, които проявяват повече чувствителност на тема "свобода", но дори и в техните отговори надделява нуждата от сигурност, коментират социолозите. По-възрастните пък са по-чувствителни към опазването на реда. Това надделява и сред отговорите на левите привърженици, но със съвсем малко.
Дял от близо една трета, които заявяват, че такива закони най-вече вредят на права, показва немалка степен на критичност, отбелязват анализаторите. Те намират потвърждение на това и в отговорите на друг въпрос - 62 на сто избират опцията "няма значение дали осъдените за престъпления са много или малко, важно е да се спазват правата на хората". 36 на сто посочват, че "дори и да бъдат частично ограничени някои права на хората, важното е да има повече осъдени за престъпления".
Желанието за твърда ръка е сериозно, но не и безкрайно или безконтролно, коментират анализаторите.
Те правят проверка на нагласите сред българите, като избират случая с прострелването на мигрант от Афганистан. Респондентите са почти единодушни и почти всички, които са били запознати със случая, смятат че полицаят, застрелял мигрант, преди всичко си е свършил работата и съответно прокуратурата правилно е прекратила делото, отбелязват от "Галъп". Около 8 на сто заявяват, че на практика служителят на МВР е извършил убийство.
За да се провери афинитетът към "здрава ръка", на анкетираните е зададен и контролен въпрос за дейността на несъществуваща агенция за борба с имигрантите. Общата картина издава объркване - равни дялове на положителни и отрицателни оценки - 42 на сто от запитаните одобряват, а 41 на сто - не. 17 на сто са отговорили, че не могат да дадат оценка.
От "Галъп" посочват, че с 42 на сто одобрение несъществуващата агенция се нарежда сред най-одобряваните институции у нас. Това допълнително доказва, че мигрантската вълна предизвиква огромно напрежение в масовото съзнание и лесна подкрепа за всякакви мерки срещу нея, коментират те.
Според социолозите българите са склонни да делегират на властта възможността да налага закона и сигурността радикално, макар и да не изпитват особен респект към властта. Желанието за "твърда ръка" по темите на личната и национална сигурност е видимо, но не и безгранично, заключават анализаторите.