Големият разрив между духовника Фетуллах Гюлен, сочен за главен организатор на преврата в Турция, и президента Реджеп Ердоган е настъпил точно заради разбиранията на двамата как да изглежда образователната система в Турция.
Гюлен настоява да се изучават технологии, чужди езици и светски хуманитарни дисциплини, докато Ердоган – да се застъпи силно на религията и исляма.
Експерти и дипломати твърдят неофициално, че столичното частно училище „Дружба” е свързано с духовника Фетуллах Гюлен. В него учат повече от 500 деца от 5-годишна възраст до XII клас. Половината са от смесени бракове между турски и български граждани.
Един от задължителните езици е английският, а турският се учи като втори в гимназиалния етап.
Билал Малушев, директор на училището и управител на фирмата собственик разказва, че то е част от верига училища по света. Общото между тя са инвеститори от турски произход.
От учебното заведение признават, че са ходили на посещения в други подобни като обмяна на опит, но отричат да имат принадлежност към мрежата от училища на Гюлен. Определят училището като светско.
Сред преподавателите има петима, които са дошли специално от Турция. Хакан Айдин преподава физика на английски език и казва, че е чел трудове на Гюлен. „В Турция няма човек, който да не е повлиян от трудовете на Гюлен”, смята той.
Управата на училището твърди, че то се самоиздържа с такси от по 3400 евро на година за всяко дете. За една паралелка от 20 души обикновено се борят над 700 деца. Учебното заведение разполага с два пансиона – за момчета и момичета.
Според данни на Министерство на образованието частно училище „Дружба” заема челни места в страната по висок успех на своите ученици.
Вероучение не се преподава. Единственото, което напомня за връзка с исляма, е специалното меню в стола на училището – храната е разнообразна, но свинско месо не се предлага.