Съзидаващото в този студентски протест е, че той не посочва коя партия трябва да управлява, а как трябва да се живее. Това обясни един от водачите на студентското недоволство Ивайло Динев в предаването „Нека говорят” по bTV.

По думите му, това, което са правили студентите досега – да посочват кой трябва да дойде на власт, не е правилно. Според него протестът на Ранобудните слага край на прехвърлянето на илюзията, че някой ще оправи цялата държава.

„Дошъл е момент, в който не вярваме на никого. Нашето поколение каза „Стига!”, подчерта Динев. „Хубавото е, че се променят хората. Хората се променят единствено чрез примери”, допълни той.

За революцията

„За революция трябват хора, които имат идеи. За митинга трябват хора, които нямат идеи и са в безизходица. Аз не ги мразя, мразя тези, които ги използват”, категоричен беше Ивайло Динев.

Според него сблъсъците с полицията във вторник са били показателни за участниците в окупацията. „Чак толкова сериозно насилие не е имало, но имаше агресия от страна на полицията. Тогава никой от нас не си тръгна. Всеки от вчерашния митинг щеше да си тръгне при най-малката агресия от страна на полицията”, подчерта студентът, според когото депутатите са избягали „като мишки” от парламента.

Ивайло Динев е завършил История в Историческия факултет, сега следва магистратура. „Мислех да преподавам в училище, но реших да запиша магистратура, за да видя какво ще стане със студентските организации, с които се занимавам”, обясни той.

Коментарът му за позицията на ректора на Софийския университет проф. Иван Илчев бе лаконичен. „Историк човек. Историците знаят, че ако направят грешка, ще се запомни.”

До окупацията

По думите му, бунтът е процес, който се развива. „На нас ни е писнало отдавна, трябваше да натрупаме опит. Трябва да се подготвиш добре и да усетиш подходящия момент за крайна мярка като окупацията”, обясни Динев.
„Получихме огромна подкрепа. Бяхме решили, че ако не ни подкрепят достатъчно хора, значи не сме уцелили момента”, спомня си той.

В коментар на отношението на колегите му от Софийския университет „за” и „против” окупацията той обясни, че студентите се разделят първо на прагматици и идеалисти, а после и на „хора които се борят, които действат на момента, и такива, които напускат”.

„Ние ще продължим да се борим – не само аз, тези хора никога не са били много, винаги са били малко, но са служили за пример. Идеята е да са първо хора, а не като животни и да бъдат карани с автобуси, а знамената да остават по пътищата и ние ги събираме”, каза в заключение Ивайло Динев.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите