В материал за протестите в България британското издание "Икономист" поставя въпроса дали страната не е пред прага на нови предсрочни избори.
Разказвайки за протестите в София, насочени срещу корупцията по високите етажи на властта и продължаващи вече 11 дни, "Икономист" обобщава, че само 3 седмици след сформирането му новият български кабинет е изправен пред съдбата на стария.
Само преди 4 месеца подобни протести принудиха предишното консервативно правителство да подаде оставка, припомня изданието, цитирано от БГНЕС. Отбелязано е мнението на настоящия премиер Пламен Орешарски, според когото това е най-тежкото начало за български кабинет в последно време.
Протестите тръгнаха от серия съмнителни назначения, най-спорното от които е това на Делян Пеевски - през 2007 г. уволнен от поста заместник-министър и разследван по обвинения за изнудване и корупция, но впоследствие оневинен.
Цитира се и президентът Росен Плевнелиев, заявил, че е загубил доверието си в кабинета след назначението на Пеевски. "С разрастването на протестите Орешарски призна, че назначението е било грешка и то бе отменено от парламент", отбелязва "Икономист".
Протестиращите искат оставка на правителство и нов изборния закон, позволяващ и на по-малки партии да влязат в парламента. В повечето случаи протестите са мирни, като към демонстрантите непрекъснато се присъединяват известни актьори, писатели, музиканти.
Допитване на "Алфа рисърч" сочи, че 80% от българите подкрепят протестиращите. "Широката подкрепа прави ситуацията изключително тежка за кабинета", коментира Тихомир Безлов, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията в София.