Търговските центрове се оказват далеч по-достъпни за хората с увреждания, отколкото големите столични болници. Експеримент на bTV показа, че пациентите, предвижващи се в инвалидни колички, няма как да паркират пред лечебните заведения.
Наш шофьор е Павел, който е парализиран от кръста надолу, но управлява пригоден за него автомобил. Опитваме се да посетим болница „Св. Екатерина”. Директно ни насочват към платен паркинг.
За ръководството на болницата това не е проблем. „Вие искате да стоите на паркинга или да влезете да се прегледате? (…) Тук не е мол, където да имаме места за паркиране на инвалиди, разбирате ли?!”, обяснява ни доц. Пенчо Кратунков.
„Самото отношение е малко обидно.. аз не мисля че един човек с лично достойнство трябва да се моли, за да може да влезе в болницата. Това е много тежко за един човек с увреждания”, коментира Павел.
В Александровска болница входът за инвалиди е свободен. Само че местата не са обозначени. Обяснението, което ни дават: „Преценили сме че ако има обозначени паркоместа за инвалиди и ги задължим да паркират на определени места ще ги затрудним”.
Най-близкото инвалидно място пред „Пирогов” пък е… срещу болницата. Така човек в инвалидна количка трябва да пресече натоварен булевард, за да стигне до лечебното заведение. От ръководството отказаха да застанат пред камера, но казаха, че за местата около болницата отговаря общината. А на територията на лечебното заведение има място само за линейки и служебни коли.
Отиваме в Транспортната болница в София, където хората с увреждания изкарват разрешителните си за управление на автомобил. Охраната е категорична: не можем да бъдем допуснати. Нямало място. Няколко дни по-късно обаче представител на лечебното заведение твърди, че е станала грешка и друг път хора не са били връщани.
Резултатът от експеримента – всички 4 болници нарушават действащата наредба, която определя, че в паркингите към подобни сгради най-малко 10 на сто от местата трябва да са достъпни за автомобили на хора с увреждания.
Оказа се, че контролиращият орган, който трябва да следи за наличието на тези паркоместа в болниците, е Столичната община и кметът на съответния район.