Парламентарната група на ГЕРБ ще настоява всички кандидат-депутати да бъдат подлагани на психотестове, за да бъдат избегнати всякакви съмнения за възможността на народните представители да вземат адекватни решения.
Идеята обаче не среща широко одобрение в професионалните среди – според председателя на Асоциацията на психотерапевтите в България Димо Станчев психотестът не е решение на по-широкия въпрос за представителството в Народното събрание.
„Още преди три години изразихме мнение, че трябва да се минава на психотест. Не може един пилот да минава такъв тест всяка година, а хора в парламента и изпълнителната власт - не. Трябва да е задължително за мандатните позиции”, заяви позицията на ГЕРБ депутатът Красимир Велчев.
Той изрази учудване от резките промени в поведението и възгледите на някои народни представители в предизборната кампания и след влизането им в управлението. „Хората се променят веднага след като влязат в политиката. Наблюдават се някои отклонения – едни хора ходят с пистолети на кръста, други обличат бронежилетки”, коментира Велчев, без да споменава имената на Волен Сидеров и Николай Бареков, които отговарят на предходното описание.
„Ако един народен представител влезе с пистолет в парламента, има ли гаранция че няма да го използва?”, попита Красимир Велчев.
Според психотерапевта Димо Станчев решението на този въпрос е предмет на дисциплинарните практики на Народното събрание, а не на частна наука като психологията. „Въпросът не стои където го търсим. Не можем да решим с толкова тясна наука един по-дълбок проблем- изборът на тези хора трябва да се основава на друго, не на емоционалната им стабилност”, подчерта той.
Според специалиста „политиците олицетворяват някакво въжделение в момента, в който са били избрани”. „Няма да се реши проблемът с нравствената и моралната им категория. Демокрацията, независимо дали е пряка или представителна, е процес, не статукво. Единственият плюс е само, че се заговори за морал в парламента – в Народното събрание влезе дебата от улицата”, допълни той.
Психотерапевтът препоръча да се предприеме друг подход към въпроса. „Единственият начин е да разглеждаме това като триединство на депутата, парламентарната група и социалната среда”, посочи той.
„Нали казват, че политиката е наркотик, но ако политиците вземат наркотик, има съмнение дали вземат адекватни решения”, коментира още Красимир Велчев.