За новия летен сезон по морето ще са необходими близо 4 хиляди спасители. Професионалисти се търсят и за басейните във вътрешността на страната. Има опасност обаче от дефицит на кадрите за водно спасяване.

Концесионерите на плажовете тепърва започват да набират спасители за новия сезон. Бройката на спасителите, преминали курсовете на БЧК е достататъчна да покрие дори два пъти необходимата норма за Черноморието, но основната причина за дефицита всяко лято е финансовата мотивация.

За спасител се плаща от 500 до 900 лева - в зависимост от това дали работодателят поема храната и спането. Обикновено спасителите на плажа са по-добре платени, защото и отоговорнстта им е по-голяма. По-големи са и критериите, които трябва да покрият в куросовете на Червения кръст.

От седем години Васил Загорчев работи като спасител на Бургаския плаж. Преди активния сезон обучава поредната смяна спасители за море и за басейни към БЧК. Според Васил спасителите не са малко, но условията за работа ги отказват. Затова през лятото повечето кандидати за работа са младежи. Дванадесетокласникът Стоян Жеков вече тренира за норматив - извличане на удавник.

„Адреналинът се покачва на високо ниво. И просто нямаш време да се осъзнаеш какво се случва в тоя момент и скачаш”, споделя той Стоян.

За разлика от популярния американски сериал, в България спасителките на плажа са далеч по-малко. Тази година в групата на БЧК в Бургас има две дами, които обаче се обуават за басейн.