Протестиращите студенти, които в понеделник обявиха пълна окупация на Ректората на Софийския университет, не се отказват от намерението си да окупират и сградата на Народното събрание. Без да уточняват плановете си за действие във вторник, представители на Ранобудните студенти посочиха в ефира на bTV, че планират протест в 10:30 часа.
„Това не е само наш протест, а на всички български граждани, така че всички те да заповядат”, призоваха младите хора.
Те коментираха посещението на окупацията от страна на водещи дипломати във вчерашния ден. „Самият факт, че тези хора са дошли на крака, означава голяма подкрепа. Вече реагират синдикатите, лекарите, учителите, полицаите”, обясни един от окупиращите студенти.
В Ректората нямат притеснения за готвените контрапротести срещу техните демонстрации и в Ректората, и пред Народното събрание. „Контрапротест имаше и вчера – дойдоха едни 30 момчета, които са всеизвестни вече и не са точно студенти”, обясни един от представителите на Ранобудните.
Лаконични бяха коментарите им относно квалификацията на Десислав Чуколов от „Атака”, който ги нарече „малки изродчета”. „Ако трябва да съм малък изрод, който изразява нормално и свободно гражданската си позиция, се чувствам чудесно”, заяви протестираща студентка.
Инициаторът на протестите – Михаил Миков
В коментар на развитието на студентския протест преподавателят от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” Тони Николов посочи като „главен инициатор” на демонстрацията „асистентът в Юридическия факултет Михаил Миков”. „Такъв потрес в душите на младите никога не е имало – този непукизъм и арогантност на властта провокира всичко това”, категоричен бе преподавателят.
„Когато месеци наред има протест, когато има абсолютна липса на чуваемост за основни искания, когато пропагандни медии заливат с помия всеки, който се опита да прави политика, човешко е студентите да се капсулират”, коментира преподавателят от Юридическия факултет Христо Христев, който обаче призова недоволните студенти да се опитат да комуникират с другите си колеги.
По думите на Христев, студентският протест е „спонтанен, искрен и непринуден”. „Всеки с незакърнели чувства може да види това. Аз съм солидарен, защото виждам една голяма част от най-будните си студенти в този протест. Това е естествена реакция на хора, които са повярвали и носят определени ценности”, допълни преподавателят, който призова „ хората във властта да опитат да разберат какво се случва”.
Станишев и студентите
Двамата преподаватели коментираха и твърденията на лидера на БСП и ПЕС Сергей Станишев, които бяха определени от повече от 100 преподаватели в декларация като „манипулативни и от историческа, и от политическа гледна точка”.
„Това, което наблюдавам, са етапи, които вече сме минали, и не доведоха до нищо хубаво. След първата студентска окупация дойде управлението на СДС и разпарчeтосването на селското стопанство. А след 1997 г. - след втората вълна, дойде приватизацията на безценица", заяви лидерът на левицата в телевизионно интервю в неделя.
„Ако нещо се промени в България, то е заради студентите. Станишев не може да преглътне част от историята на собственото си политическо битие”, смята Тони Николов.
„В изявленията на Станишев и в начина, по който управляващото мнозинство подхожда, прозира притеснителната тенденция да бъдат обезличени членовете на гражданското общество, които отправят критики и изразява протестна позиция”, допълни Христо Христев.
Николов припомни, че през 1997 г. сесията и семестърът са били скъсени и студентските протести не са попречили на учебния процес толкова драстично. „Затова Софийският университет се извисява над парламента и е променял нещо в българската политика”, завърши Николов.