Ако сте родени през 70-те или 80-те години на миналия век, би трябвало с нетърпение да сте очаквали всеки брой на списание „Дъга”. Това беше българското издание за комикси, което стартира през далечната 1979 г., а тиражът му достигаше 180 хиляди броя.

 

Преди него, донесено тайно от чужбина и предавано от ръка на ръка, човек можеше да пипне и вносното “Pif Gadget”. Всеки брой беше опакован в найлон, за да не изпадне играчката-подарък, а тогавашните деца гледаха предимно картинките, защото текстовете бяха на френски.

В средата на 80-те години списание „Пиф” беше препечатвано в България без превод. Не едно дете мрънкаше на родителите си да го запишат на френски, за да разбере какво пише под забавните картинки. Но защо едно детско списание от капиталистическа Франция успя да пробие у нас по време на социализма? Отговорът е, че „Пиф” излизаше под егидата на френската Комунистическа партия.

Сега Стара Загора е домакин на първата Национална изложба на българския комикс, а творбите са изложени в регионалната библиотека „Захарий Княжевски”. Специални гости са познатите автори от списание „Дъга” Петър Станимиров, Румен Чаушев, Димитър Стоянов – Димо.

Част от изложбата беше представена пред публика през септември миналата година на емблематичния адрес „Шипка” 6 в София. Според организаторите, комиксът е официално признато изкуство в България.

Тази изложба ще запознае всички, които се интересуват от литература и графични изкуства, с разнообразието и дълбочината на търсенията на авторите, които работят в тази област. Показва, че достиженията на българските творци не отстъпват на най-добрите европейски и световни образци.

И най-важното - е полезна за младите хора, които имат специални или професионални интереси, с опита, който тези автори споделят с тях в една непринудена творческа и колегиална атмосфера.

Изложбата обхваща всички поколения съвременни български художници на комикси. От доайенът на комикс изкуството Любен Зидаров, който навърши 90 години, до съвсем млади 20-годишни автори.

За почитателите на комиксите препоръчваме и първото издание на „Кратка история на българския комикс” с автор Антон Стайков. Книгата проследява зараждането, хронологията и развитието на това изкуство в България от края на XIX до началото на XXI век. С повече от 700 илюстрации от избрани комикси сборникът разказва за авторите, техните герои и времето, в което са създадени, за цензурата, издателствата и успешната реализация на някои български художници по света.

Снимки: Ростислав Величков