Тенденцията за все по-малко бебета у нас се запазва, сочат данните от информационната система за ражданията на Здравното министерство.
Така, например, за последните 20 години раждаемостта в пернишката болница е намаляла 3 пъти - от 1800 бебета до едва 600 през последните години.
Михаела и Борис проплакват само преди няколко часа. И двамата са очаквани втори бебета в семействата си. Майките им разказват, че не биха се решили на тази стъпка, ако един от двамата родители е безработен. Това е причината родителите на Михаела да чакат 5 години.
Майките изчисляват, че за да отгледат бебе, без да го лишават, са необходими поне 700 лева.
Семействата с две деца са изключение, според началника на акушеро-гинекологичното отделение д-р Ивайло Лазов: „Едно време като дойдеше първескиня на 28-29 години и казвахме, че е възрастна и се чудехме какви ще а начините на родоразрешение. Сега определено интелигентните жени не раждат преди 30, даже и преди 32”.
Перник е сред областите в страната с най-малко проплакали бебета от началото на годината. Съвсем очаквано, най-много са бебетата в София.
През последните няколко години раждаемостта е исторически ниска. От януари до сега, в сравнение със същия период на миналата година, бебетата са още по-малко.
А дали тенденцията ще се запази до края на годината, предстои да разберем.