Българското общество е раздвоено по отношение на бъдещето на кабинета „Орешарски”, сочат данните от проучване на социологическата агенция „Галъп Интернешънъл”, проведено сред 1013 пълнолетни българи между 1 и 8 август.
40% от респондентите са на мнение, че правителството трябва да подаде оставка, докато 38% твърдят обратното. Всеки пети българин няма формирано мнение и отговаря с „Не знам”, показва изследването.
Антиправителствените протести получават подкрепата на 44% от обществото. Негативно настроените към ежедневните демонстрации на недоволство са почти еднакъв брой – 42%.
В началото на август, когато гражданската енергия се успокои с излизането на депутатите във ваканция, „Галъп” отчита сравнително висок протестен потенциал - 30% заявяват, че биха участвали в протести срещу правителството. 8% от участниците в проучването декларират, че вече са изразявали недоволството си от кабинета.
От „Галъп” подчертават, че проучването им няма как да улови възможните ефекти на последните събития като обсъждането на президентското вето върху актуализацията на бюджета.
Избори кога?
За предсрочни избори се обявяват 56% от анкетираните, но те са на различно мнение за датата на провеждането на вота – 15 на сто искат да отидат до урните веднага, 17% - след 6 месеца, 19 на сто защитават тезата за парламентарни избори заедно с тези за Европарламент през май 2014 г, а 5% - до една година.
Близо четвърт от респондентите искат редовни избори след изтичане на четиригодишния мандат на кабинета „Орешарски”, а 20% не могат да преценят.
Обществото явно продължава да бъде объркано и разделено по този въпрос. В същото време все по-трайно се настанява нагласата за избори преди края на 4-годишния мандат, отбелязват социолозите от „Галъп”.
Президентът и неговата безпристрастност
Почти половината от участниците в проучването (45%) оценяват действията на президента Росен Плевнелиев като пристрастни, докато 30% споделят противоположното мнение.
„В момента, в който държавният глава се е намесвал в политическия живот, това винаги му е коствала подкрепа и това важи както за президента Росен Плевнелиев, така и за президента Георги Първанов,” коментира директорът на „Галъп " Първан Симеонов.
Електорални нагласи
Предпочитанията на българските граждани към двете основни политически сили през август остават непроменени в сравнение с юли.
„Без да е прогноза за изборен резултат, картината говори за мобилизиран електорат на БСП. Това води и до известната преднина от 4% пред ГЕРБ, която изпадна в деликатна опозиционна роля. Отражение на рейтинга й имат и напускания на партийни фигури”, отбелязват социолозите.