Българите, които почиват у нас за настоящите празници, са повече от тези, които са в чужбина, показват данните на института за анализи и оценки в туризма. Заради блокадите по гръцката граница има спад в пътуванията към Гърция.
Общо 330 000 българи са избрали да пътуват за празниците. По-голямата част от тях - около 280 хиляди, са предпочели да останат в родните курорти или на гости при роднини и приятели. А 50 хиляди са решили да заминат за чужбина.
Около 24 хиляди са се отказали да пътуват до Гърция. Прогнозите на експертите са, че по време на великденските празници също ще има отлив на туристи към южната ни съседка.
Лидия Дончева от Варна е избрала да почива по празниците във Велико Търново. За забележителностите на старопрестолния град тя и приятелките й са предвидили два дни.
„Има прекрасни места, на които човек може да си почине спокойно, на които да му е приятно също така. Смятам, че Търново е едно от тези места”, посочи тя.
Туристическите агенции отчитат, че след блокадата по границата с Гърция и след терористичната атака в Турция българите все по-често резервират места в нашите курорти.
„Основно се насочиха към нашата страна и главно спа курортите - Велинград, Хисаря, Сандански”, заяви Стоян Василев - управител на туристическа агенция.
Пренасочването на българите към родните курорти за тези почивни дни обаче няма да може да компенсира загубите за туризма, натрупани в следствие на блокадата с Гърция.
„Няма да може да компенсира, тъй като българският туризъм загуби около 1,2 млн. евро в следствие на тази блокада, отбеляза Румен Драганов Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
9 на сто от българските туристи се отказват от дестинацията Гърция. Според експертите част от тях са се отказали да пътуват до южната ни съседка и за Великден.
„Около 100 000 българи ще бъдат по-малко в Гърция в годишен план и то е в следствие не само на стачката, която можеше да мине нормално, но от едно негативно отношение към българите и към българските превозвачи и българския туризъм, което беше проявено на границата”, допълни Драганов.
Очакванията са част от българите, които досега са предпочитали Гърция, да се насочват към Сърбия и Македония.