Ракът ще се превърне в бич за развиващите се държави и държавите на прехода. Световната Здравна организация предупреждава, че до 2020 г. новите случаи на заболели ще се увеличат с 50%. България попада в категорията на най-застрашените.
На този фон, все още нямаме национален план за борба с болестта.
Тя е млада, красива, успяла, с престижна работа и добро положение в обществото. Едва 30-годишна открива, че има рак на гърдата при профилактичен преглед. Не води унищожителен начин на живот и няма нито един роднина, покосен от коварната болест.
„Онкоболният трябва постоянно да се доказва, че е толкова способен, колкото и здравите. А отделно от това има едно схващане, че онкоболните са нещо временно. Трябва с пълна сила да застанеш и да кажеш: Аз съм тук и ще бъда тук поне за известно време. Така че, моля, зачитайте ме”, казва Мария Златарева.
За да има повече успешни случаи като Мария, онколозите настояват за изготвянето на спешен план за борба с болестта.
„Да се знае във всеки един момент с каква апаратура разполагаме, с какви възможности за лекарствено лечение, какви са перспективите”, обяснява председателят на Българското онкологично дружество проф. Асен Дудов.
Едва 43-ма специалисти се борят за живота на 350 000 онкоболни у нас. От няколко години лечебните заведения сами провеждат търгове за доставка на лекарства. Процедурата, обаче, забавя доставките.
Причините? „Заради неявяване на фармацевтичните компании на търговете, заради ниските цени. И може би тази политика би се променила с централизирани търгове. Защото забавянето на някои медикаменти затрудняват лечението”, коментира началника на клиника „Медицинска онкология” в СБАЛ по онкология – София проф. Галина Куртева.