Бъдещите първокласници по-лесно ще се учат да четат. В новите учебни програми е предвидено децата да започнат ученето на букви с редуване на гласни със съгласни, а не както е в момента - първо гласни, а след това съгласни.
Министърът на образованието и науката Меглена Кунева, цитирана от БТА, съобщи това по време на парламентарния контрол, като уточни, че промяната се прави благодарение на новите изследвания в областта на преподаването и цели децата да могат да сричкуват по-бързо. "Така детето ще може да прочете по-лесно мама", допълни Кунева.
По думите на министъра проектите за нови програми са базирани на национални традиции, на анализ от националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити, на изводите с кое учениците се справят по-добре и с кое не, както и на резултатите от международните изследвания за уменията на българските ученици. Заложено е олекотяване на програмите, както и успешни модели на ограмотяване.
Предвижда се новите знания да са 60 процента от общия обем, досега няма такова ясно разграничение и в голям процент доминират новите знания, което води до препускане на учебен материал, коментира министърът на образованието и науката.
Кунева посочи, че вече ще се правят повече междупредметни връзки. "Ако в пети клас по история се изучава праистория и античност, по български и литература се залага на митологични представи, фолклор и там е разположено стихотворението на Ботев "Хайдути", аргументира се Кунева.
Според министъра с избираемите и факултативните часове могат да се правят училищни политики според желания, нужди, възможности, както и насочени към нуждите на конкретното дете.