Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова и пациентски организации подкрепят идеята да отпадне процедурата "избор на екип", както и плащането на такса за придружител в болница.
Въпреки мерките, предприети от бившия здравен министър Стефан Константинов срещу злоупотребите при процедурата, още в първите дни след встъпването си в длъжност неговият наследник обяви, че ще започне консултации за премахването на таксата. Пациентски организации подкрепиха идеята.
Константинов наложи таван и разпореди проверки в болниците дали спазват ограничението.
Според данни на здравното ведомство обаче едва 1,5% от пациентите са си платили за избор на екип през 2011 г.
„Трябва да намерим удачен вариант, в който все пак пациентът да има право да избира своя лекуващ лекар, както и за достатъчно и достойно заплащане за труда на тези лекари, които денонощно биха се отзовали на пациентите, когато имат нужда от тях”, каза Атанасова.
Разследването на лекарски грешки
Пациентите поискаха още да участват със свои представители. Според национално представените пациентски организации, агенцията "Медицински одит" има нужда от нови експерти, адвокати, както и представители на пациентите, които да се произнасят в кои случаи става дума за лекарска грешка.
„Това би помогнало да се подобри и изясни качеството на медицинските услуги, защото "Медицински одит" не провеждаше политика за изясняване качеството на медицинските услуги, касата нямаше такива функции в края на краищата”, коментира Пламен Таушанов от Българска асоциация за закрила на пациентите.
Новият здравен министър се обяви "за" промени в агенцията. Атанасова не уточни кой ще назначи за неин шеф.
В края на януари директорът й доц. Златица Петрова беше освободена от бившия министър Стефан Константинов след проверка на работата на агенцията, назначена още през ноември.
Причината за проверката бе съмнения за пропуски в доклада на агенцията за нарушения в болница "Св. Иван Рилски". Медицинският одит състави на болницата 17 акта на нередности - най-сериозни в клиниката по неврохирургия. Сред тях несъответствие в часовете за начало и край на операциите, както и нарушения и при избора на екип.
По-висок таван за плащане на осигуровки
Пациентските организации са предложили на министъра таванът на заплатата, върху която се плаща здравна осигуровка, да се увеличи на 5 хиляди лева. В момента максималната сума е 2 хиляди.
По отношение промяната на сегашния здравноосигурителен модел Атанасова посочи необходимостта за демонополизацията на НЗОК и включване на доброволните осигурителни дружества, предлагащи допълнителни услуги.
Министърът и пациентите обаче са се обединили около идеята да се създаде законодателен механизъм за събиране на дължимите и неплатени вноски на над 1 милион неосигурени българи.
След представителите на пациентите Атанасова се срещна и с водещи медици, номинирани в проучването на в. "24 часа" за лекари, на които българите вярват. На тях обеща бързи законови промени в сферата на спешната помощ и контрола на качеството в здравеопазването.
Според лекарите най-сериозните проблеми в здравеопазването в момента са финансирането, организацията и нормативната база.