Най-тежкото нарушение на клиниката е несъответствие в часовете за начало и край на операциите. Така например пациенти са оставяни в безсъзнание, ненужно дълго преди началото на операцията.
„От 8,40 до 9,52 ч. - значи близо час без 5 минути този пациент стои на масата. На командно дишане. Аз не съм чул за някои да е полезно да бъде под обща наркоза”, коментира д-р Дечо Дечев, директор на болницата.
Според него подобни разминавания има и в други болници. Несъответствието в часовете на практика значи, че ако възникнат усложнения, лекарите нямат реална представа кога е възникнал проблемът. А често това води до тежки последици за пациентите.
„Така, например, една жена на 35 години при спинална анестезия получава горен блок и не може да диша. И по този протокол ние може или не може да констатираме, че тя е била 20 минути без кислород. Това не е ала-бала...тука един час плюс, един минус. Трябва да знаем до секунда колко време този човек е бил интубиран със спинална анестезия и кога е започнало някакво увреждане на мозъка, защото тази жена в момента не познава детето си и това състояние е вече финално”, заяви Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.
Медицинският одит е открил нарушения и при избора на екип при операции. Обект на проверка са били и камерите за видеонаблюдение в операционните зали, заради които преди повече от месец неврохирурзите излязоха на протест.
„Аз приемам, че може би има пропуск в декларацията, която пациентът попълва за информирано съгласие и вътре трябва да има текст, че в тази болница, в залите има видеонаблюдение. Но пак ви казвам - наблюдението се извършва от правоспособен лекар”, категоричен бе Дечев.
Директорът на клиниката по неврохирургия професор Венцислав Бусарски е напуснал поста си в началото на месеца.