Новият здравен министър започва консултации със съсловните организации за премахване на таксата за избор на екип при родилки и деца. Десислава Атанасова обеща да се захване с реформата веднага след встъпването си в длъжност.

Според анализ на здравното ведомство за 2011 г. едва 1,5% от пациентите са си платили за избор на екип.

Анита Владимирова става майка преди 4 месеца без да плаща за избор на екип. Всеки ден на визитация, обаче, персоналът й предлага да роди бързо и безболезнено срещу 1 000 -1 500 лева при най-добрия лекар.

Анита обяснила, че не може да си позволи да плати и получила отговор, че ще се направи "каквото може". "Тези, които не плащат - те ги подритват. С една дума ще ти кажат - ами раждай! Навънка ако искаш," споделя майката.

За периода януари - ноември 2011 г. от общо 1,6 млн. пациенти екип и лекар са избрали 25 хил. пациенти, 17 хил. са избрали екип, а 7 хил. - лекар. В София 13 хил. пациенти са избрали екип и лекар.

В края на миналата година тогавашният шеф на Здравната комисия предложи да отпадне услугата за родилки и малки деца, а вместо това бъдещите майки доброволно да се осигуряват във фондове.

Според лекарите изборът на екип има антикорупционен характер, защото като всички клиенти, пациентите също имат предпочитания. Директорът на Втора градска болница подкрепя услугата, не е редно родилките и малките деца да се лекуват на различен принцип.

"Принципът трябва да е един и същ и изборът на пациента за конкретен лекар трябва да го има. И нека да разширим още малко тази тема - нивата на осигуряване. Все пак едни хора се осигуряват на минимална работна заплата, а други на максимален осигурителен доход," коментира д-р Красимир Пандев.

От Българския лекарски съюз отказаха коментар преди консултациите с министъра утре.