Храмът „Свети Александър Невски” винаги е принадлежал на Българската православна църква. Това заяви архимандрит Дионисий в студиото на „Тази сутрин” по bTV.

„Връщането” на собствеността на „Св. Александър Невски” на Българската Православна Църква (БПЦ) е „административен акт”, който узаконява собствеността на храма. По думите на духовника „Св. Александър Невски” на практика винаги е бил на Св. Синод.

Архимандритът напомни, че връщането на собствеността на храм-паметника на Църквата е процес, започнат още от патриарх Максим по времето на първия мандат на министър-председателя Бойко Борисов. Дионисий определи връчването на нотариалния акт на храм "Свети Ал. Невски" от служебния премиер проф. Близнашки на патриарх Неофит като една „смела, крайно необходима стъпка”. Конкретният повод за смяната на собствеността на храма е юбилея от освещаването му.

Архимандритът се съгласи, че храм-паметникът има нужда от ремонт. По думите му този, който притежава нотариалния акт е отговорен и за реконструкцията му.

На въпрос за финансирането на подобни ремонтни дейности, архимандрит Дионисий изтъкна, че Синодът би могъл да събере пари чрез подаянията на вярващите.

Той опроверга, че „тревожното” биене на камбани и молебенът от понеделник са организирани „заради имот”, като каза, че причината е била „небето”. Всеки храм е посолство на небето на земята. „Не можем да не се погрижим за тази небесна територия, не бива да се обругава храма”, допълни той.

Жалбата, която оспорва собствеността върху храм-паметника е внесена от Веселин Станков, представител на дружеството „Будители”. Според него актът на проф. Близнашки може да е смел, но е и незаконен.

По думите му нарушението на административната процедура при предаване на собствеността на храма на Църквата е основната причина за започнатото дело. Станков подчерта, че собствеността на „Св. Александър Невски” трябва да е на народа.