Американски застъпници за правата на глухите хора са за първи път у нас. Целта на експертите е да помогнат в подобряването на качеството на живот на българите с увреден слух.
Барбара Раймондо и Хауърд Розенблум работят от години в защита правата на глухите хора. Тя е изпълнителен директор на асоциацията на училищата за глухи и майка на две глухи деца.
В Съединените щати има специализиран университет и технически институт за глухи младежи, много училища и лесен достъп до образованието на всички нива. В момента в страната работят 400 глухи адвокати. Един от тях е Хауърд Розенблум. Той е и изпълнителен директор на Националната асоциация на глухите.
Преди години организацията спечели дело срещу най-голямата американска компания за стрийминг услуги и сега задължително всички филми и сериали са със субтитри.
„Проблемът никога не е потенциалът на глухия човек. Проблемът винаги е в липсата на достъп. Не това дали чуваш те прави успешен, а това, което имаш в главата си.
На този фон глухите хора у нас почти нямат достъп до качествено образование, до здравеопазване и до пазара на труда.
„Ние не сме хора с увреждания, ние сме хора със специфични потребности, ние сме една малцинствена група, която си има собствен език”, казва Ашод Дерандонян от фондация „Заслушай се”.
В България все още не е приет и закон за жестовия език.