Протестите през последните 11 дни са най-красивите и мирни демонстрации, но те достигнаха своя таван и предстои или да затихнат, или да се радикализират. Това прогнозира журналистът от вестник „Труд” Емил Спахийски в предаването "Тази сутрин" по bTV.
По думите му, настоящият вариант на мирни шествия устройва всички, включително политиците. „В провинцията протестът вече угасна, защото хората не се припознават в движението – те не са усмихнати, защото имат проблеми,” коментира още журналистът.
„На площад „Таксим” в Турция полицията и протестиращите влязоха в тежка колизия и едва тогава правителството предприе отстъпки. В България сега протестът действа като приспивна песен – хората или ще отидат на море, или следва крачката към повишаване на напрежението,” смята Спахийски.
Според журналиста от Е-вестник Иван Бакалов обаче протестът няма да доведе до нищо, защото протестиращите не са политически субект – те са привърженици на разнообразни партии и идеи, а и решенията се вземат в институциите, не на улицата.
Фигуранти и кукловоди
Светослав Терзиев от вестник „Сега” изрази тезата си, че протестът не е на правилното място. „Хората протестират пред фигурантите, не пред кукловодите,” подчерта той и припомни, че самият лидер на БСП Сергей Станишев говори за „тежко задкулисие”.
Иван Бакалов коментира тезата, изразена и от бившия премиер Бойко Борисов, че държавата се управлява от почетния председател на ДПС Ахмед Доган. „Това се отрази много тежко и на БСП, и на НДСВ, и на ДПС. Доган продължава да се намесва в политиката, но с кого е свързан е загадка, която трябва да разплитаме тепърва,” посочи Бакалов.
Според Светослав Терзиев обаче не Доган е човекът, който управлява България. „Колкото и да демонизираме Доган, не той „разпределя порциите”, както сам твърди,” посочи журналистът, според когото лице на плутократичния режим, срещу който беше създадена и Харта 2013, е по-скоро Цветан Василев с ръководената от него банка и свързаните с нея медии.
Политическото самоубийство
„Няма такова политическо самоубийство като назначението на Делян Пеевски. Никой не вярваше, когато името му се спрягаше за зам.-министър на вътрешните работи с ресор ДАНС,” коментира Емил Спахийски, който заключи исканията на „умните хора” от площадите в призива „Не ни обиждайте с глупавите си решения!”
По думите на журналиста от вестник „Труд”, протестът е форма на контрол, с която гражданите призовават политиците: „Не слагайте шеф на ДАНС, който не спазва законите, не слагайте финансов министър, който не разбира от финанси.” Според него редицата спорни кадрови решения на кабинета „Орешарски”, както и компрометираните назначения на шефове на парламентарни комисии, са били обида към обществото.
„Правителството беше готово да падне още със създаването си, защото е изкуствено,” категоричен е Светослав Терзиев, според когото по-важният въпрос е за какви последствия е готово обществото.