Едва 40% от жилищните сгради у нас са се регистрирали с домоуправител, въпреки че срокът за това изтече преди година и половина.
Ето защо общините в цялата страна масово започват кампании и акции за принудително регистриране на етажна собственост. До края на месеца всички градове и райони трябва да се отчетат пред Министерство на регионалното развитие и благоустройството за общия брой на жилищните сгради с избрани домоуправители и касиери, а до момента данните са твърде незадоволителни.
В София на пръсти се броят районите с над 70% етажна собственост.
Столичният район "Връбница" е сред отличниците по регистрирана етажна собственост, защото над 70% от блоковете имат домоуправители. За останалите общината свиква служебно събрание, на което да се избере общ отговорник на всеки вход. Често хората умишлено отлагали избора.
"Според мен хората се притесняват да носят отговорност. Не искат да се занимават. На много места това не е платено, на други е платено, това е индивидуален подход на самите хора, но много често те не срещат разбиране на самите си съседи и се притесняват", смята Младен Младенов, кмет на район "Връбница".
Много често обаче нерегистриралите се остават незаинтересовани и към служебните събрания, организирани от общините. Тогава законът указва домоуправителят да бъде избран на случаен принцип от общинските списъци и така на практика всеки може да се окаже отговорник, без да иска и знае.
Законът предвижда и глоби между 50 и 200 лева при забавяне за включване към етажната собственост - когато няма избран домоуправител обаче и санкциите остават във въздуха.
Иначе специални изследване сред блоковете, минали в режим "етажна собственост" е показало, че в тези сгради има съществено подобрение на междусъседските отношения и много по-добра поддръжка на общите части.