Близо 2/3 от всичко 6500 бежанци, влезли досега в България, са сирийски граждани, които бягат от въоръжения конфликт. Тези данни съобщи зам.-министърът на вътрешните работи Пламен Ангелов по време на заседанието на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта, която обсъди ситуацията със семействата и децата, търсещи убежище в България.
Сред останалите търсещи закрила у нас хора има имигранти от Афганистан, Алжир, Палестина и Мали.
Според данните, представени от зам.-министъра, около 3500 души са настанени в различните центрове към Държавната агенция за бежанците и към Дирекция „Миграция”.
„Останалите около 2000 бежанци, които са основно жени и деца, са настанени на собствена сметка или чрез т. нар. „алтернативно настаняване” в различни пансиони и хотели и очакват решенията за подадените молби за придобиване на статут на бежанец”, посочи Пламен Ангелов.
Той обясни, че България предоставя три вида закрила за чуждестранни граждани, които търсят закрила: „Убежище, предоставяно от президента, международна закрила, която е най-близка до понятието бежанец”, и хуманитарен статут, който е с най-кратка продължителност.”
В заседанието на парламентарната комисия участие взе и вицепрезидентът Маргарита Попова. Според нея България трябва да успее да съчетае две каузи по отношение на проблема с бежанците – каузата на хуманността и каузата за сигурността.
„Сигурността е нужна на всички хора, които преминават границата на страната ни, и търсят закрила. От друга страна, българските граждани са жадни да усетят от институциите спокойствие и да бъдат убедени, че службите за сигурност ще подсигурят и тяхната сигурност, националната сигурност”, коментира Попова и призова българите не само да посрещнат, но и да приемат бежанците.
Вицепрезидентът определи проблема с търсещите закрила имигранти като най-голямото предизвикателство пред България.
Маргарита Попова обърна внимание и на отразяването на проблема с бежанците в медиите, като заяви, че определено трябва да се промени говоренето в медиите. „Трябва да се говори професионално, без да има тон на омраза”, отбеляза вицепрезидентът.
Тя призова институциите да предоставят на медиите актуална и коректна информация, която да бъде обяснена, като добра идея е и създаването на единен център, в който да бъде намерена тази информация.
„Трябва да променим говоренето в името на потоците от хора, които търсят спасение”, призова още Попова.
Тя също обясни, че има разлика между бежански статут и хуманитарен статут. „Нито един от сирийските граждани в момента у нас не е бежанец, но в общественото пространство още от самото начало се заговори за бежанска вълна”, коментира още вицепрезидентът Маргарита Попова.