Ако днес се проведе референдум за забраната на тютюнопушенето, 60 на сто от българите биха искали тя да остане в сила. Това показват данните на интернет платформата Електронен Референдум в дните след подновяването на дебатите за отмяна на ограничителния режим.
Колкото по-близо до гласуване в парламента е отмяната на забраната за тютюнопушене, толкова по-крайни стават позициите на защитниците и противниците. Според ресторантьорите, ако се върне старият режим на разделение на заведенията на зали, над 90% от заведенията ще обособят зали за пушачи.
Скорошно проучване показва, че 40% от пушачите са намалили излизанията си и посещават заведения по-рядко, защото там не се пуши. В същото време в социалните мрежи все повече набират скорост групи на защитници на забраната и дори на пушачи, които искат ограничителния режим.
Интернет платформата Електронен референдум прави опит да преброи дали защитниците, или противниците на режима са повече. Независимата платформа канализира мненията на българите по различни наболели въпроси. За първи път темата за тютюнопушенето е поставена преди година, когато забраната влезе в сила - тогава 76% от гласувалите са поискали тя да отпадне. 12 месеца по-късно обаче вотът е обърнат и дори пушачите защитават ограничителния режим.
„В платформата има много коментари от непушачи и от пушачи, които също са съгласни тази забрана да остане. Като искам да кажа, че 80 на сто от гласувалите са хора с висше образование, интелигентни, млади и независимо дали пушат или не осъзнават, че това е вредно,” коментира пред bTV Лидия Делирадева от Е-Референдум.
За ресторантьорите влизането на тютюневия дим отново в заведенията им е шанс да ги напълнят отново. Почти всички вече са махнали преградите си, което означава, че при връщане на режима отново трябва да инвестират поне 10 000 лева. Това обаче е напълно оправдан разход за тях.
„Вентилациите вече са изградени. Те са сепарирани, съществуват, никой не ги е пипнал и няма повод да бъдат пипани. Т.е. 90% от възможностите за преграждане са вече осъществени,” обясни Атанас Димитров от Асоциацията на ресторантьорите в София.
Изненадващо, Българският лекарски съюз няма нищо против забраната да падне. Според тях законът в момента не се спазва, което също влошава здравето на хората. Предлагат заведенията сами да избират за пушачи или непушачи да бъдат, а междувременно да започне мащабна кампания за ограничаване на цигарите сред подрастващите. „Един заклет пушач тази забрана, този закон няма да го откаже да пуши. Така че той така или иначе ще си търси и ще намира начини да заобикаля закона,” коментира д-р Димитър Ленков от Български лекарски съюз.
Друго предложение е на видни места в заведенията, както и в менютата да се сложат разнообразни материали, които да предупреждават пушачите за вредите и последиците от тютюнопушенето.
Развръзката по темата е все по-близо - предстои отпадането на режима да мине за обсъждане в парламентарните комисии, след което да се гласува от депутатите в зала.