57% от българите следят редовно ежедневните антиправителствени протести от 14 юни насам, но само 3% декларират, че участват в тях редовно. Това сочат данните от национално представителен експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл".

Активните протестиращи са почти изцяло жители на София, отбелязват социолозите. Сред анкетираните 10% ходят на протест понякога, а 87% изобщо не участват.
Сред протестиращите доминират избирателите с дясно политическо самоопределение, като за тях водеща медия е интернет.

77% от участниците в проучването са на мнение, че протестиращите трябва да се съобразяват с непротестиращите и да не нарушават техни права, подчертава „Галъп”.

Всеки трети избирател (35%) счита, че протестите са по-скоро платени и обслужват конкретни политически партии и лидери, докато мнозинство от 39% ги намира по-скоро за спонтанни. Нацията е разделена и по въпроса дали протестите са значими и големи или малки и незначими – 43% на 41%.

Формите на протеста

2/3 от българите определят действията и на протестиращите, и на полицията в рамките на закона. 22% от анкетираните намират антиправителствените демонстрации за агресивни, близо четвърт споделят подобна позиция за действията на полицията.

Блокадата на парламента на 23 юли обаче среща остро осъждане от страна на 65% от анкетираните граждани. По отношение на 40-я ден на протестите повечето участници в допитването (32%) симпатизират на полицията, отколкото на протестиращите (26%).

Заради действията на органите на реда през тази нощ анкетата измерва и одобрението за вътрешния министър Цветлин Йовчев, който е недостатъчно познат за една четвърт от гражданите, а у 23% не предизвиква определено отношение. Сред избирателите с мнение за дейността му малък превес събират позитивните спрямо негативните оценки (28% на 24%).

Зима и лято

Протестите през февруари за цената на тока и оставка на правителството на Бойко Борисов срещат одобрението и симпатиите на широкото мнозинство от избирателите – 77%.

Настоящите протести срещу кабинета „Орешарски” се ползват с поляризирана обща оценка, като подкрепящите ги са 47%, а на обратното мнение са 41%. Контрапротестите в защита на настоящото управление набират 31% симпатии.

Въз основа на събраните данни социолозите стигат до извода, че отсъстват бързи и лесни решения, които да бъдат подкрепени от отчетливо мнозинство. Липсват и ясно очертани алтернативи на политическото статукво.
Въпреки че протестният потенциал на национално ниво не е значим, нагласите за промяна доминират, отбелязват още от „Галъп”.

Избори сега или после

Мнозинството от анкетираните застава зад мнението, че правителството на Пламен Орешарски не трябва да има пълен мандат, а 21% смятат обратното.

За избори веднага се обявяват 15% от интервюираните, за избори до края на годината – 26%, а за избори до 12 месеца – 30%.

Нацията обаче остава поляризирана и силно разделена - повечето граждани не виждат действена алтернатива на двете големи политически партии – ГЕРБ и БСП, отчитат социолозите.

Според „Галъп” в момента БСП има малка преднина пред ГЕРБ, а Реформаторският блок по механичен принцип набира общо около 6% потенциал.

Информационни източници за протеста

Водеща медия в отразяването на протестите е телевизията, а на второ място, далеч пред вестниците и радиото, е интернет и социалните мрежи.

Мнозинство от 43% намира медийното отразяване на протестите за обективно, но 30% от участниците в допитването го определят за пристрастно. 2/3 от недоволните от медийното отразяване анкетирани считат, че медиите изкривяват в полза на протестиращите срещу правителството, а по–малката част виждат пристрастност в полза на правителството.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите